Denná Tlač

Budúcnosť interiérového dizajnu: 5 udržateľných materiálov, ktoré určite nepoznáte

Budúcnosť interiérového dizajnu: 5 udržateľných materiálov, ktoré určite nepoznáte

Keď si na internete vyhľadáte „udržateľné materiály v interiérovom dizajne“, články vám možno poradia tak maximálne ratan, bambus alebo prírodný kameň. Ale my vám predstavíme skutočne udržateľné materiály. Takmer všetky sú z odpadu a všetkým predpovedáme veľkú budúcnosť.

Kodanská firma Mater funguje od roku 2006 a jej vlajkovou loďou je Matek, unikátny materiál kombinujúci vlákno so spojivom. Vlákno sa vyrába napríklad z vyhodených rybárskych sietí, kávových kapslí alebo pivných sudov. Spojivo je typicky plastový odpad. Napísané to možno neznie úplne sexy, ale výsledkom je odolný a nadčasový materiál, ktorý tvrdosťou a aj textúrou pripomína kameň. Z Mateku sa vyrába nábytok, ale aj napríklad lustre.

Tip: Chceli by ste stoličky z kávy? Tá z kolekcie Eternity je vyrobená z plastového odpadu a 4,3 kilogramov kávových kapslí.

Aj v Taliansku riešia udržateľnosť a ekológiu – a Mogu je toho dôkazom. Táto spoločnosť sa zaoberá využitím mycélia (podhubia) v interiérovom dizajne. V halách pestuje vybrané kmene mycélia na vopred upravených substrátoch z agropriemyselných zbytkov. Následne mycélium ďalej spracováva a pomaly suší, čoho výsledkom je pevný, odolný, netoxický a 100 % kompostovateľný materiál Mogu. Rôzne mycélium (s odlišnými vlastnosťami) sa používa na rôzne prvky – z jedného vyrába Mogu podlahovú krytinu, z ďalšieho akustické panely na stenu…Mycéliom sa zaoberá na svete viacero firiem a už teraz je jasné, že v budúcnosti z tohto materiálu budeme vídať oveľa viac vecí a to vrátane nábytku.

Česká spoločnosť prišla na to, ako zužitkovať použité nápojové kartóny. Pomocou starostlivo premysleného technologického postupu z nich vyrába materiál podobný sadrokartónu. Dosky PackWall majú hneď niekoľko výhod:

Dosky je možné vyrobiť aj podľa vašich návrhov. Sám výrobca tvrdí, že fantázii sa medze nekladú.

Tip: Zaujímavé kúsky z recyklovaného dreva (napríklad zo starých rybárskych člnov) si môžete pozrieť na FAVI.sk.

Aj tento projekt je z Českej republiky a vznikol spoluprácou Sklární Jenštejn a firmy Brokis, českého výrobcu svietidiel z fúkaného skla. Tieto dve firmy sa spoločne zamýšľali nad tým, ako zužitkovať sklenené črepy, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe svietidiel. Výsledkom je BrokisGlass – nový materiál, ktorý vzniká transformáciou črepov. Dnes je dostupný tucet farebných variantov a dosky je možné využiť do interiéru ako ozdobný aj funkčný prvok.

Vyhodené vianočné stromčeky, záhradný odpad alebo zbytky obilnín môžu dostať nový život. A to vďaka spracovaniu do materiálu od spoločnosti Van Hier. Tá prišla so spôsobom, ako všetok biologický odpad spracovať do prírodného a recyklovateľného materiálu, ktorý môže nahradiť klasickú preglejku. Do BioM je možné zapracovať aj mokrý odpad alebo rýchlo rastúce plodiny. Cieľom spoločnosti je znižovať uhlíkovú stopu a najmä množstvo stavebného materiálu, ktorý skončí na skládkach a nie je možné ho recyklovať. Čo sa určite firme darí, pretože z BioM je možné vyrábať dekorácie, nábytok aj interiérové konštrukcie – a pritom jeho výroba oxid uhličitý zachytáva a nie produkuje.

Informačný servis

Najnovšie Články