Denná Tlač

Alarmujúci objav: Mikroplasty objavené v každej vzorke ľudského semena

Alarmujúci objav: Mikroplasty objavené v každej vzorke ľudského semena

V nedávnej štúdii realizovanej vedcami v Číne sa zistilo, že mikroplasty sú prítomné v každej vzorke ľudského semena, ktorá bola testovaná. Tento objav vyvoláva vážne obavy o vplyv plastového znečistenia na reprodukčné zdravie mužov a môže vysvetliť globálny pokles plodnosti.

Vedci analyzovali vzorky semena od 36 zdravých mužov z mesta Jinan vo východnej Číne. V každej vzorke identifikovali prítomnosť mikroplastov, pričom sa našlo až osem rôznych typov plastov, vrátane polystyrénu a polyvinylchloridu (PVC). Najčastejšie sa vyskytovali polystyrénové mikroplasty, ktoré sa bežne používajú v obalových materiáloch.

Jedným z najzávažnejších zistení štúdie bola korelácia medzi prítomnosťou PVC mikroplastov a zníženou pohyblivosťou spermií. Pohyblivosť spermií je kľúčová pre úspešné oplodnenie a znížená pohyblivosť môže byť jedným z faktorov prispievajúcich k poklesu plodnosti mužov po celom svete​.

Okrem vplyvu na plodnosť môžu mikroplasty spôsobovať aj ďalšie zdravotné problémy:

Mikroplasty boli nedávno objavené aj v ľudskej krvi, placentách a materskom mlieku, čo naznačuje rozsiahlu kontamináciu ľudských tiel.

Vzhľadom na vyššie zistené skutočnosti, vedci varujú, že objavenie mikroplastov v každej vzorke ľudského semena je alarmujúcim zistením, ktoré vyžaduje okamžitú reakciu. Naše zdravie a zdravie budúcich generácií závisí od našej schopnosti riešiť toto rastúce environmentálne a zdravotné riziko.

Najnovšie Články