Denná Tlač

Ako nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

Ako nájsť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom

V súčasnosti čoraz viac ľudí túži po vyššej kvalite života, ktorá súvisí s množstvom voľného času. Preto hľadáme možnosti, ako dosiahnuť povestnú rovnováhu medzi prácou a voľným časom. Je to však dosiahnuteľné a nejde len o nesplniteľný sen?

Práca, rodina, záľuby, šport – v našom hektickom svete je dôležité nájsť medzi týmito oblasťami života rovnováhu. Zamestnanie predstavuje súčasť našej každodennosti. Potrebujeme zarábať peniaze, mať možnosť sebarealizácie, nezávislosti či uznania. Najšťastnejší sú tí z nás, ktorých zamestnanie baví. To sa však môže rýchlo zmeniť, ak zabudneme, že existuje aj niečo viac než len práca.

Je to naša rodina, záľuby a priatelia, ktorí sú dôležitou súčasťou nášho života. Sú to tí, ktorí nám poskytujú podporu, lásku a zábavu. Keď sme s nimi, cítime sa šťastní a naplnení. Preto je potrebné nájsť priestor medzi pracovnými povinnosťami a časom, ktorý venujeme svojim blízkym.

Keď počujeme „rovnováha medzi pracovným a súkromným životom“, pravdepodobne si predstavujeme, že máme v práci mimoriadne produktívny deň a odchádzame skoro, aby sme druhú polovicu dňa strávili s priateľmi a rodinou. Aj keď sa to môže zdať ideálne, nie vždy je to možné.

Nesnažme sa preto o dokonalý rozvrh; pokúsme sa o realistický. To znamená , že niektoré dni sa možno viac sústredíme na prácu, zatiaľ čo inokedy môžeme mať viac času a energie venovať sa svojim koníčkom alebo tráviť čas so svojimi blízkymi. Rovnováha sa dosiahne časom, nie každý deň.

Vytvorenie harmonickej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom je rozhodujúce pre zlepšenie nielen našej fyzickej, emocionálnej a duševnej pohody, ale je to dôležité aj pre našu prácu. Má to množstvo pozitívnych účinkov, vrátane menšieho stresu, nižšieho rizika vyhorenia a väčšieho pocitu pohody. Z toho profitujú nielen zamestnanci, ale aj zamestnávatelia.

Tu je niekoľko skutočností, ktoré pomôžu vytvoriť lepšiu alternatívu medzi pracovným a súkromným životom:

– robme prácu, ktorú milujeme. Ak nenávidíme to, čo robíme, nepocítime šťastie, aj keď budeme mať dostatok voľna. Počas neho sa totiž nedokážeme uvoľniť a stres z práce nás bude sprevádzať po celý deň. Je dôležité preto milovať každý aspekt svojej práce, aby sme sa nebáli každé ráno vstať z postele.

– nebojme sa vypnúť. Čas od času prerušenie väzieb s vonkajším svetom nám umožňuje zotaviť sa z týždenného stresu a dáva nám priestor na objavovanie iných myšlienok a nápadov.

– uprednostňujme svoje zdravie. Naše celkové fyzické, emocionálne a duševné zdravie by malo byť naším hlavným záujmom.

– nájdime si zamestnávateľa, ktorý dokáže pre nás vytvoriť vhodné podmienky. Najnovšie prieskumy odhalili, že ľudia sú ochotní zarábať menej vo firmách, kde sa k nim správajú empaticky a myslia na ich celkovú spokojnosť. Veď naše osobné šťastie by malo byť na prvom mieste.

Spoľahlivým partnerom, ktorý si uvedomuje dôležitosť rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, je napríklad Universal Broker Pool (UBP). UBP je nezávislou divíziou spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom a.s., ktorá je jednou z najväčších a najstarších firiem, ktoré sa venujú finančnému sprostredkovaniu na Slovensku. UBP neponúka iba možnosť spolupráce na partnerskom princípe v oblasti finančného sprostredkovania, ale aj možnosti odorného vzdelávania, seba-rozvoja a rôzne výhody pre svojich spolupracovníkov.

UBP si uvedomuje, že úspech nie je iba o finančnej stránke života, ale aj o kvalite života ako celku, preto investuje do športových aktivít a podporuje zdravý životný štýl svojich partnerov. Organizovanie športových dní s množstvom športových aktivít, ako je napríklad triatlon, býva skvelou príležitosťou na zábavu, tímovú spoluprácu a budovanie priateľstiev medzi kolegami. Preto sa UBP snaží motivovať svojich spolupracovníkov k zdravému a vyváženému životnému štýlu.

Informačný servis

Najnovšie Články