Denná Tlač

Nitra dokončila spanilú jazdu cez play-off Tipos extraligy a získala svoj druhý titul slovenského šampióna (foto)

V najkratšom možnom čase ukončili hráči Nitry finálovú sériu hokejovej extraligy mužov. Zverenci trénera Antonína Stavjaňu vo finále zdolali HK Spišská Nová Ves 4:0 na zápasy a získali druhý titul v histórii.

Ten premiérový si vybojovali v sezóne 2015/2016. Nitrania sezónu ukončili v stredu v domácom prostredí triumfom 2:1 po predĺžení, ktorý zariadil Miloša Bubela.

Pre hokejistov Nitry to bolo už šieste finále, no až štyrikrát (2014, 2017, 2019 a 2022) zo série o titul odchádzala ako zdolaný tím.

Ziskom majstrovského titulu nezískali hokejisti Nitry právo štartu v Lige majstrov 2024/2025, keďže vedenie súťaže minimálne nateraz vyradilo Slovensko spomedzi účastníkov.

V aktuálnom súťažnom ročníku sa hráči Nitry prebojovali do vyraďovacej časti z 8. priečky tabuľky. Museli tak hrať kvalifikáciu o postup do štvrťfinále v ktorej prešli cez hokejistov Trenčína (3:2 na zápasy).

Vo štvrťfinále vyradili víťaza základnej časti HK Poprad 4:2 na zápasy, v semifinále potrebovali na postup cez druhý tím dlhodobej časti HK Dukla Ingema Michalovce tiež šesť duelov. Na ceste za titulom tak v play-off odohrali spolu 21 stretnutí.

Vo finále najprv dvakrát uspeli na ľade Spišiakov, ktorí boli po základnej časti tretí. Zvládli potom aj dve stretnutia pred vlastnými fanúšikmi a na titul využili hneď prvú príležitosť a získali Pohár Vladimíra Dzurillu.

Vo finále strelil Nitrania dovedna 15 gólov a inkasovali ich iba 6. Za najužitočnejšieho hráča play-off vyhlásili Samuela Bučeka, ktorý sa stal najlepším strelcom aj najproduktívnejším hráčom celej extraligovej sezóny. Zaujímavosťou finálovej série je, že majstrovská Nitra počas nej ani raz neprehrávala.

V stredajšom štvrtom finále, záverečnom v tomto ročníku, padol prvý gól až v 56. minúte a dosiahol ho Samuel Buček.

Keď sa už zdalo, že to bude jediný gól duelu, len 62 sekúnd pred treťou sirénou vyrovnal za hostí Todd Burgess. Stretnutie dospelo do predĺženia, v ktorom už po dvoch minútach rozhodol Miloš Bubela.

„Bola to trochu zvláštna sezóna. Právom sme boli podceňovaní, lebo základná časť bola rozkolísaná. Ale naučili sme sa hrať play-off, zomkli sme sa a zvládli to. Vpred nás tlačili ľudia a to nám dosť pomohlo,“ povedal kouč šampióna Antonín Stavjaňa v televíznom rozhovore JOJ Šport.

Spišiaci vo finále bojovali o premiérový titul v histórii klubu. Napriek tomu, že v záverečnej sérii sezóny neuspeli, ziskom extraligového striebra dosiahli najväčší úspech v histórii klubu, keďže vo finále predtým nikdy neboli.

„Gratulujem Nitre, zvládla to parádne, my sme si hovorili, že nemáme čo stratiť a tie nám vychádzali, no boli sme o gól horší. Musím pochváliť hráčov, že aj keď sme prehrali 0:4 a mali tam menšie výpadky, klobúk dole pred nimi,“ zhodnotil v prenose JOJ Šport kouč zdolaného finalistu Vlastimil Wojnar.

Na Slovensku sa v ére samostatnosti uskutočnilo už 31 súťažných ročníkov hokejovej extraligy. Okrem deviatich titulov pre Košice a Slovan Bratislava a troch pre Zvolen sa trikrát tešili z celkového prvenstva aj Trenčania a Banskobystričania, druhý titul teraz získala Nitra a jeden ich má na svojom konte Žilina.