Denná Tlač

Zvolen preplatí dopravcovi zvýšené náklady na MHD, bez pomoci by službu nedokázal vykonať

Zvolen preplatí dopravcovi zvýšené náklady na MHD, bez pomoci by službu nedokázal vykonať

Mesto Zvolen preplatí zmluvnému dopravcovi Slovenská autobusová doprava Zvolen a.s. (SAD Zvolen) zvýšené náklady na prevádzku mestskej autobusovej dopravy vo Zvolene (MHD).

Na pondelkovom rokovaní o desaťpercentnom navýšení rozhodli mestskí poslanci, ktorí sa po diskusii stotožnili aj s analýzou mesta v tejto veci a schválili dodatok k zmluve s dopravcom.

Dôvodom navýšenia je preukázané navýšenie niektorých položiek o viac ako 30 percent súvisiacich s udalosťami v roku 2022 – vojnový konflikt na Ukrajine a podobne.

Mesto Zvolen vysúťažilo dodávateľa pre služby MHD v roku 2021, pričom zmluva bola so SAD Zvolen podpísaná 30. decembra 2021 a začiatok poskytovania služby bol stanovený od 1. júla minulého roka.

Reálne vynaložené náklady žiadal dopravca kompenzovať už v októbri 2022, odkedy sa uskutočnilo s mestom niekoľko pracovných rokovaní a písomnej komunikácie.

„Dopravca deklaroval, že bez navýšenia, resp. úpravy výpočtu preukázanej straty tak, aby bola navýšená cena služby, nedokáže uvedenú službu zabezpečiť a bude musieť od zmluvy odstúpiť,“ uviedol pri predstavení návrhu vedúci odboru dopravy zvolenského mestského úradu Pavel Brťka s tým, že mesto si spracovalo analýzu.

„Na základe analýzy a v zmysle zákona o verejnom obstarávaní dospelo mesto Zvolen k názoru, že navýšenie o 10 percent podľa ponuky SAD Zvolen je vzhľadom na súčasné ceny najvýhodnejšie riešenie v porovnaní s možnosťou vyhlásenia novej súťaže, kde by sme sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostali na úplne inú cenu za kilometer,“ konštatoval vedúci.

Pokračoval s tým, že okrem iného by mohla byť ohrozená aj služba vo verejnom záujme, na ktorú by doplatila cestujúca verejnosť.

Najnovšie Články