Denná Tlač

Zelená hora alebo mrakodrap? Najvyššia budova v Albánsku má byť vzorom udržateľnosti

Zelená hora alebo mrakodrap? Najvyššia budova v Albánsku má byť vzorom udržateľnosti

Albánske končiare pokryté miestnou zeleňou ako nákupné centrum, hotel a udržateľné bývanie na ploche 70 000 m² a zároveň najvyššia budova v Albánsku. Tak takúto predstavu majú tvorcovia nového projektu Mount Tirana, ktorý sa stane dominantou hlavného mesta tejto krajiny.

V hlavnom meste Albánska, v Tirane, má vyrásť nový mrakodrap vysoký 185 metrov so zalesnenou vežou pripomínajúcou horu. Stane sa tak nielen najvyššou budovou tejto krajiny ale tiež  zaujímavým architektonický hybridom, ktorý spája krásu albánskej prírody a meniacu sa mestskú štruktúru Tirany.

Mount Tirana je projekt inšpirovaný albánskymi horami a bude novou mestskou dominantou hlavného mesta  Albánska. Projekt sa nachádza na prominentnom pozemku v samom srdci mesta  v blízkosti mestskej opery a Národného historického múzea. Ide o architektonické dielo, ktoré oslavuje národnú identitu a kultúrne dedičstvo tejto hornatej krajiny.  Do fasády sa integrujú desiatky rastlín a nižších druhov drevín, čo umocní celkový optický dojem dizajnu imitujúceho zalesnenú horu.

Mrakodrap pokrytý zeleňou bude polyfunkčným objektom, v ktorom môžu nájsť bývanie desiatky ľudí. Okrem toho stavitelia  v ňom plánujú vytvoriť obchodnú zónu, hotel, kancelárie a parkovacie miesta, ako aj reštaurácie a kaviarne. To všetko na ploche 70 000 m².

Tvorcovia tohto zaujímavého projektu, dánske architektonické štúdio Cebra pri projektovaní dbali pritom aj na udržateľnosť objektu.  Aby sa minimalizovala uhlíková stopa budovy, Mount Tirana bude postavená predovšetkým z miestnych materiálov, ako je prírodný kameň. Použitie úsporných technológií a zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie má vytvoriť udržateľné zelené bývanie v centre Tirany. Takisto na zelenú fasádu budú použité rastliny, ktoré rastú v okolitej prírode.

Najnovšie Články