Denná Tlač

Zelená domácnostiam sa obnovuje, poukážky na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú opäť dostupné od júla 2024

Zelená domácnostiam sa obnovuje, poukážky na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú opäť dostupné od júla 2024

Po dlhom čakaní sa obnovuje program Zelená domácnostiam, ktorý umožní preplácanie poukážok na inštaláciu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie (OZE) od júla 2024.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) oznámila, že Ministerstvo hospodárstva upraví dotácie tak, aby bolo financovanie spravodlivejšie rozdelené.

Súčasný garantovaný podiel vyše 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj z celkových 150 miliónov eur sa upraví, aby sa priblížil priemeru ostatných regiónov. Nová pomoc „Zelená solidarita“ ponúkne nízkopríjmovým domácnostiam podporu až do výšky 90 % oprávnených nákladov.

„Vítame, že sa konečne podarilo odstrániť prekážky, ktoré vyše pol roka bránili v preplácaní poukážok. Vyzývame všetkých záujemcov, aby neotáľali, ale zaujímali sa o túto problematiku hneď, ako bude preplácanie aktuálne,“ vyhlásil podpredseda Československej spoločnosti pre slnečnú energiu a riaditeľ Thermosolar Alfréd Gottas.

Zdôraznil, že doterajšie čakanie malo negatívny vplyv na predaj a výrobu slnečných kolektorov, fotovoltických článkov a tepelných čerpadiel na Slovensku. Ďalej upozornil, že na situáciu doplatili aj domácnosti a zhotovitelia, ktorí od októbra 2023 nedostali zaplatené za inštalované zostavy.

Spoločnosť Thermosolar sa snažila situáciu zmierniť personálnym leasingom do iných firiem.

„Dúfame, že Ministerstvo hospodárstva dostojí svojím slovám a preplácanie poukážok začne naozaj v júli tohto roka,“ dodal Gottas.

Podľa SIEA bude proces rozdelenia prostriedkov trvať niekoľko týždňov. Ministerstvo hospodárstva SR sa ospravedlnilo domácnostiam za zdržanie.

Špeciálna pomoc v rámci „Zelená solidarita“ by sa mala začať v 3. kvartáli 2024 a poskytne vyššiu mieru podpory nízkopríjmovým domácnostiam, ktoré môžu dostať až 90 % nákladov na inštaláciu pokrytých.

Najnovšie Články