Denná Tlač

Zdravotnícky výbor odsúhlasil zvýšenie platby za poistencov štátu na päť percent

Zdravotnícky výbor odsúhlasil zvýšenie platby za poistencov štátu na päť percent

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo v stredu odsúhlasil zvýšenie platby za poistencov štátu na päť percent. Pozmeňujúci návrh predložil predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník.

Zvýšenie sadzby za poistencov štátu by mali schváliť poslanci NR SR na októbrovej schôdzi. Stúpnuť by mala v novembri a decembri na päť percent.

Ako konštatovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, bojuje za pacientov, aby mali lieky bez doplatku, dostupnú zdravotnú starostlivosť a najnovšie prístroje, čo stojí veľké peniaze.

„Treba si uvedomiť, že lekár je najdrahší v tomto systéme,“ uviedla šéfka rezortu.

Skladať sa na sumu 90 miliónov eur budú podľa Kalavskej aj ostatné ministerstvá. „Ja som ponúkla, že zoberieme z rozpočtovej kapitoly ministerstva zdravotníctva až 6 miliónov eur, čiže nebudú odmeny, nebude nič,“ avizuje ministerka zdravotníctva.

Ministerstvá zdravotníctva a financií sa dohodli na dofinancovaní zdravotníctva vo výške 90 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva zároveň pripravilo memorandum medzi dotknutými stranami.

„Obsahom je, že dofinancovaná suma získaná zvýšením percenta za poistencov štátu sa použije výhradne na úhradu poskytovania zdravotnej starostlivosti s dodržaním zachovania sociálneho zmieru,“ informovala tento týždeň šéfka rezortu Andrea Kalavská.

„Na základe memoranda uvoľníme do konca tohto roka dohodnutých 90 miliónov eur na dofinancovanie zdravotníctva. Som rád, že po týždňoch rokovaní sa táto téma uzavrela. Na podpise memoranda som trval, pretože nechcem, aby sa téma zdravotníctva zneužívala pred voľbami,“ uviedol po dohode minister financií Ladislav Kamenický.

Dohodnutá suma je podľa neho výsledkom rokovaní. Sú v nej zohľadnené všetky reálne požiadavky a zároveň možnosti rozpočtu verejnej správy.

Najnovšie Články