Denná Tlač

Výhody a nevýhody 8K televízorov

Výhody a nevýhody 8K televízorov

Patria k tomu najlepšiemu, čo svet televízorov ponúka. Zistite, ako fungujú 8K televízory a aké očakávania sú reálne. Plusy a mínusy na jednom mieste.

8K televízory uzreli svetlo sveta v roku 2013, do predajní sa dostali o dva roky neskôr a začínali na „dostupných“ 125 000 €. Ako to už však s technológiami býva, ich cena sa postupom času znižuje aj vďaka rozbehnutej výrobe.

8K sú televízory, ktorých obrazovka ma 7 680 horizontálnych (z toho tá osmička) a 4 320 vertikálnych pixelov. K vyjadruje skratku pre tisícky (kilo). 8K rozlíšenie je momentálne najjemnejšie z dostupných ultravysokých rozlíšení. Obraz je naozaj detailný a pixelovú mriežku nevidíte, ani keď sa na panel pozeráte zblízka.

BOX 8K TV vs. 4K T V a HD v rozlíšení

Predchodcami 8K TV boli 4K televízory. Ich rozlíšenie nie je 2-krát, aj keď sa to z názvu môže zdať, ale 4-krát menšie. Majú totiž dvakrát menej pixelov na šírku aj diaľku. U HD je to 16-krát nižšie rozlíšenie než u 8K TV.

A pokiaľ vás na začiatku vystrašila cenovka 150 000 €, tak dnes sa cenová hladina pohybuje niekde inde. Najlacnejšie 8K TV nájdete za približne 1 500 €, obľúbené televízory Sony v tomto rozlíšení od približne 8 000 €.

To, že sa jedná o absolútnu špičku v rozlíšení obrazoviek, sme si už povedali. K ich ďalším prednostiam patrí celkovo lepší komfort pri sledovaní. V 8K technológii má obraz bohatšie a jasnejšie farby. Tieto televízory sú vlastne vaše domáce kino.

Okrem rozlíšenia majú 8K TV výborné procesory, takže všetko bude bežať akosi rýchlejšie (obľúbené aplikácie napr.). Samozrejme, nehrozí ani žiadne chvenie či rozmazanie.

Mnoho kritikov 8K TV vyčíta nedostatok obsahu v tejto kvalite, výrobcovia však počítali aj s týmto. 8K televízory sú vybavené funkciou 8K AI Upscaling, ktorá premieňa snímky nižšej kvality do jasného a ostrého obrazu.

A nakoniec, čo sa dizajnu týka, samotná technológia 8K TV si zaslúži aj dostatočnú veľkosť displeja. Obrazovky s 8K rozlíšením hľadajte od uhlopriečok 138 cm (55 „).

Prvou a hlavnou nevýhodou je, že akonáhle sa pozriete na obrazovku v 8K rozlíšení, už nebude cesty späť. Je to číra radosť.

Druhým negatívom je stále vysoká cena. 8K TV síce kúpite približne od 1 500 €, budete však musieť ubrať z iných parametrov na úkor ceny. Keďže ide o vlajkovú loď a všetci inžinieri na ďalšom vývoji neustále pracujú, je výber zatiaľ obmedzený.

Rozdiel medzi 4K TV a 8K TV nie je na prvý pohľad tak výrazný, ako medzi 4K a fullHD. Naše ľudské oko má totiž svoje limity a nezachytí každý detail, obzvlášť jemný. Platí však, že čím väčšia uhlopriečka, tým je rozdiel badateľnejší.

Rozhodnutie, či teda po 8K TV siahnuť, alebo vôbec, je na vás. Pokiaľ ste nadšencom nových technológií a dovolí to vaša peňaženka, tak rozhodne áno.

Informačný servis

Najnovšie Články