Denná Tlač

Vycestujte na zimné cesty bezpečne

Vycestujte na zimné cesty bezpečne

Príležitostní šoféri, profesionálni šoféri, každý typ vodiča sa počas jazdy cíti dobre, len ak ho vozidlo poslúcha. Keď vonku napadne prvý sneh alebo sa dostavia len prvé nesmelé mrazy, všetci si môžeme byť istí, že nás kvalitné zimné pneumatiky vždy podržia.

Môžeme šetriť na poťahoch do auta, autokobercoch alebo zmesi do ostrekovačov, na čom sa ale naozaj neoplatí šetriť, sú pneumatiky, pretože priamo ovplyvňujú kvalitu, bezpečnosť či hospodárnosť jazdy. Spozorovali ste, že nedokážete hladko prejsť zákrutami alebo vás vozidlo neposlúcha na zimných cestách pri prudkom zabrzdení? Ak ste pri prezúvaní poriadne skontrolovali dezén pneumatík a usúdili ste, že nevykazuje známky poškodenia, chyba môže byť aj niekde inde, napr. u samotného výrobcu pneumatík. Nemusíte byť náročný šofér, ak od pneumatík očakávate jazdu tichú, ekonomickú a bezpečnú.

Nákup nových pneumatík nás neminie, kým budeme svoje autá dennodenne využívať. Niekoho straší každé štyri roky, inému gumy vydržia aj osem rokov. Všetko závisí od toho, ako pneumatiky skladujeme, ako často, akým spôsobom a po akých cestách jazdíme. Aj podľa týchto kritérií si vyberáme na jar letné pneumatiky a na jeseň zimné. Pri problémoch s výberom pneumatík máme možnosť čítať hodnotenia nezávislých testov pneumatík alebo samotných užívateľov pneumatík. Alebo sa môžeme obrátiť na overených predajcov, akým je aj Pneueshop.sk.

Keďže trh je plný pneumatík od rôznych výrobcov, máme dôvod byť mierne v rozpakoch. Ak sa však spoľahneme na značky a produkty, ktoré boli v posledných testovaniach vyhodnotené ako top produkty, môžeme si byť istí, že pocestujeme bezpečne do zamestnania, na zimnú dovolenku, ale aj za rodinou a priateľmi s vianočnou nádielkou darčekov. Zimné pneumatiky musia byť dobre ovládateľné ako na suchej ceste, tak i na klzkej, či už mokrej, zamrznutej, alebo zasneženej. V testoch sa skúma dĺžka ich brzdnej dráhy, stabilita na vozovke a tiež odolnosť voči aquaplaningu nielen na rovnej ceste, ale tiež v zákrutách. V neposlednom rade je dôležité preskúmať aj vplyv pneumatík na spotrebu paliva, ich hlučnosť či sklony k opotrebeniu. V roku 2022 sa odborníkom pozdávajú značky Continental, Goodyear a Michelin. Možno však aj vy natrafíte na top značku. Ktorá sa ňou stane pre vás?

Informačný servis

Najnovšie Články