Denná Tlač

Všeobecná zdravotná poisťovňa vlani zamietla výkony za 138 miliónov eur

Všeobecná zdravotná poisťovňa vlani zamietla výkony za 138 miliónov eur

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vlani skontrolovala vykázanú zdravotnú starostlivosť v objeme takmer 3,2 miliardy eur. Po revízii zamietla výkony za 138 miliónov eur, čo je úspora 4,3 percenta z vykázanej zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to zo správy o kontrolnej činnosti VšZP, ktorú v utorok vláda vzala na vedomie.

VšZP vykonala v minulom roku 1 256 priamych kontrol poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Na základe ich výsledkov znížila požadované úhrady o 7,7 milióna eur. „Napriek medziročnému poklesu celkového počtu priamych kontrol z dôvodu pretrvávajúcej pandémie COVID-19, zmenou prístupu k stratifikácii v priamej revízii stúpol podiel kontrol s finančným efektom,“ konštatuje VšZP v správe.

Kontroly sa zamerali na predpisovanie liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín u všeobecných lekárov a špecialistov. V nemocniciach kontrolóri sledovali správne vykazovanie a kódovanie v klasifikačnom systéme DRG.

Prostredníctvom mobilnej aplikácie VšZP prijala 4,6 tisíca podnetov od poistencov. V porovnaní s necelými dvomi tisíckami v roku 2020 to bol výrazný medziročný nárast podnetov. Ku koncu roka 2021 poisťovňa vyhodnotila 503 podnetov ako opodstatnených.

Najnovšie Články