Denná Tlač

Volkswagen odišiel z Ruska, napriek vojne zostáva Burger King aj ďalšie firmy

Volkswagen odišiel z Ruska, napriek vojne zostáva Burger King aj ďalšie firmy

Podnikanie v Rusku prerušilo viac ako 500 spoločností a podobný počet sa odtiaľ stiahol. Ďalších 151 podľa Yaleovej univerzity znížilo rozsah svojej činnosti, 171 sa snaží získavať čas a 230 zaujalo defenzívne postavenie.

Medzi spoločnosti, ktoré sa rozhodli odísť z Ruska z dôvodu rozpútania vojny na susednej Ukrajine patrí nemecká automobilka Volkswagen.

Tá v piatok uzavrela dohodu o predaji svojho ruského podniku vrátane závodu v západnom meste Kaluga so štyritisíc zamestnancami subjektu podporovanému ruským predajcom Avilon. Aj keď sa Volkswagen zbavil svojho podnikania v Rusku, naďalej musí bojovať so žalobami.

Americký reťazec reštaurácií rýchleho občerstvenia KFC sa z Ruska stiahol už v marci 2022, no niektoré prevádzky boli premenované na bývalú postsovietsku značku Rostic’s. Niektorí zákazníci uvádzajú, že medzi KFC a Rostic’s nezbadali žiadny rozdiel.

Pre odchod sa rozhodla aj rakúska spoločnosť zaoberajúca sa lesnými produktmi Mondi, no zatiaľ stále čaká na schválenie po tom, čo v auguste dosiahla dohodu o predaji svojich aktív skupine Augment Investments Group miliardára Viktora Charitonina.

Talianska energetická spoločnosť Enel zasa súhlasila s predajom svojich elektrární ruskej ropnej spoločnosti Lukoil, na ktorú sa vzťahujú sankcie USA od roku 2014, keď Rusko obsadilo ukrajinský polostrov Krym.

Na ruskom trhu napriek postaveniu Ruska naďalej zostáva napríklad Burger King. Spoločnosť tvrdí, že franšízové dohody spôsobili, že miestnych prevádzkovateľov nemôžu prinútiť ukončiť činnosť. Spoločnosť sa však snaží predať 15-percentný podiel v spoločnom ruskom podniku. Medzi jej partnerov patrila investičná časť štátnej banky VTB.

Produkty talianskej nápojovej spoločnosti Campari Group, ktorá vyrába populárny likér Aperol, sú stále dostupné v Rusku. Spoločnosť uviedla, že zastaví reklamu a zníži objem podnikania na toľko, aby zaplatila svojim 118 pracovníkom v Rusku.

Spoločnosť Titan International, výrobca pneumatík pre poľnohospodárske traktory, v Quincy v štáte Illinois, si ponechala väčšinový podiel vo svojej továrni v juhozápadnom meste Volgograd. Ruský závod podľa nej „slúži kritickej potrebe globálneho dodávateľského reťazca potravín a poľnohospodárstva“.

Turecká spoločnosť Anadolu Efes zasa uviedla na trh v Rusku nové produkty vrátane energetického nápoja a piva bez alkoholu, uvádza správa o zisku za prvý štvrťrok.

Najnovšie Články