Denná Tlač

Vlny horúčav chcú v Grécku pomenúvať podobne ako búrky, mohlo by to pomôcť ľuďom aj úradom

Vlny horúčav chcú v Grécku pomenúvať podobne ako búrky, mohlo by to pomôcť ľuďom aj úradom

Grécki experti chcú začať pomenúvať a označovať stupňami vlny horúčav podobným spôsobom, ako sa to robí pri búrkach. Národné observatórium v Aténach sa domnieva, že tento krok pomôže verejnosti aj úradom lepšie chápať riziká, ktoré predstavuje extrémne počasie.

Riaditeľ výskumu v observatóriu Kostas Lagouvardos sa vyjadril, že pomenúvanie vĺn horúčav by mohlo pôsobiť ako preventívne opatrenie s cieľom pomôcť občanom a politikom lepšie sa vyzbrojiť. Informuje o tom portál euronews.com.

„Sme presvedčení, že ľudia budú viac pripravení čeliť prichádzajúcemu poveternostnému javu, ak tento jav bude mať meno,“ konštatoval Lagouvardos.

Grécko tento rok od júna zažilo dve obdobia nezvyčajne dlhých a intenzívnych horúčav. Začiatkom augusta na severe krajiny namerali rekordných 47,1 stupňa Celzia.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis tento mesiac povedal, že bezprecedentné podmienky „zmenili celú krajinu na sud so strelným prachom“. V priebehu jedného týždňa krajinu postihlo takmer 600 lesných požiarov. Tisíce ľudí museli evakuovať z ich domovov.

Atény sú už dnes najhorúcejšou metropolou európskeho kontinentu a predpokladá sa, že extrémne horúčavy a suchá mesto v budúcnosti vážne postihnú. Nedávno Atény vymenovali jednu z prvých hlavných štátnych úradníčok pre riešenie horúčav.

Eleni Myriviliová, ktorá sa tohto postu ujala, uviedla: „Vlny horúčav sú v našom regióne zodpovedné za veľkú časť chorobnosti a úmrtnosti. Pomenúvanie a kategorizovanie vĺn horúčav podľa ich vážnosti pomôže ľuďom lepšie ich chápať a rozumieť nebezpečenstvu, ktoré predstavujú.“

Najnovšie Články