Denná Tlač

Vláda Roberta Fica po štvrtýkrát novelizuje Trestný zákon, Gröhling ju nazval „zmeskou babrákov“

Vláda Roberta Fica po štvrtýkrát novelizuje Trestný zákon, Gröhling ju nazval „zmeskou babrákov“

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) novelizovala Trestný zákon „tak babrácky„, že ho opäť museli narýchlo a po niekoľkýkrát opraviť. Uviedol to predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka.

Pripomenul, že časti novely Trestného zákona, ktorú si koalícia schválila vo februári tohto roku, zastavil Ústavný súd SR a časti narážajú na slovenské záväzky voči Európskej únii (EÚ).

„Je to presne, ako sme celý čas hovorili. Nielenže si sami udelili amnestiu a vyšli v ústrety kriminálnikom, zlodejom, a svojim ľuďom. Dokonca to celé urobili babrácky,“ uviedol líder progresívcov.

„Zmeskou babrákov“ nazval Ficovu vládu aj predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling.

„Vláda dnes schválila novelu Trestného zákona, ktorou reaguje na námietky Európskej komisie (EK) a nález ústavného súdu. Ide pritom už o štvrtú zmenu zákona, ktorý má pomáhať zločincom a mafiánom na Slovensku. Toho zákona, ktorý pretláčali v skrátenom konaní a chceli ho mať z krku už v decembri minulého roka,“ uviedol líder SaS.

Dodal, že hoci vládnu koalíciu opakovane upozorňovali na protiústavnosť niektorých častí novely a na to, že sú v rozpore so záväzkami EÚ, vláda sa im vysmievala.

„Hoci sa Robert Fico tešil, ako uspel na Ústavnom súde (ÚS) SR, teraz musel priznať, že jeho zákon nie je v súlade ani s ústavou a s námietkami Európskej komisie. Športovou terminológiou síce podľa nich zápas vyhrali, akurát práve hrajú predĺženie s EK a ÚS. Tak gratulujem,“ doplnil.

Vláda na svojom stredajšom zasadnutí modifikovala oblasť poškodzovania finančných záujmov Európskej únie v Trestnom zákone.

Ako vyplýva z novely, obligatórny trest odňatia slobody sa na základe dohody s Európskou komisiou bude uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.

Novela bude zároveň podľa rozhodnutia vlády schvaľovaná v skrátenom legislatívnom konaní.

Do Trestného zákona sa zároveň zavádza úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby, ktorá sa s ohľadom na judikatúru Súdneho dvora EÚ týka trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ.

„Podstata právnej úpravy spočíva v tom, že ak sa zákonom skrátia premlčacie doby trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy Európskej únie, pri ktorých došlo k prerušeniu premlčania trestného stíhania, tak účinky spojené s prerušením premlčania, vrátane účinkov procesných úkonov, ktorými došlo k prerušeniu plynutia premlčacích dôb, zostávajú zachované,“ vysvetlilo ministerstvo spravodlivosti.

Najnovšie Články