Denná Tlač

Vláda Ódora skokovo zrýchlila čerpanie eurofondov, opatrenia zabrali a vyčerpaných je už viac ako 11 miliárd eur

Vláda Ódora skokovo zrýchlila čerpanie eurofondov, opatrenia zabrali a vyčerpaných je už viac ako 11 miliárd eur

Vláda Ľudovíta Ódora skokovo zrýchlila čerpanie eurofondov. Z celkovej sumy 14,5 miliardy eur je v súčasnosti zo starých eurofondov vyčerpaných spolu 11,18 miliardy eur. Od nástupu úradníckej vlády čerpanie stúplo o 1,02 miliardy eur, čo je nárast o 7,1 %.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) o tom v stredu informovalo s tým, že za necelé štyri mesiace sa tak podarilo vyčerpať o 470 miliónov eur viac ako za prvých päť mesiacov tohto roka.

O aktuálnom stave čerpania eurofondov na rokovaní vlády informovali premiér Ľudovít Ódor, podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková a minister investícií Peter Balík.

Ódor vzhľadom na vysoké tempo čerpania eurozdrojov v posledných mesiacoch predpokladá, že sa podarí výrazne znížiť riziko prepadnutia týchto peňazí. „Čerpanie stúplo zo 70 na 77 %,“ informoval predseda vlády.

Z pôvodne očakávanej ohrozenej sumy približne 800 miliónov eur by podľa Balíka z prostriedkov Európskej únie mohla prepadnúť menej ako polovica. Potvrdil, že viac ako polovicu z uvedeného objemu už zachránili, no ešte sa snažia, aby neprepadli žiadne peniaze.

Ministerstvo investícií neuviedlo celkový podiel využívania eurozdrojov ku koncu augusta v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020. Na portáli vlády nebol doposiaľ zverejnený materiál o čerpaní eurofondov k 31. augustu. Najväčší nárast v čerpaní má podľa ministerstva investícií Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ktorý riadi. Čerpanie v tomto programe narástlo o 19,5 %, teda o 377 miliónov eur.

„Teší ma, že zrýchlenie tempa čerpania eurofondov je viditeľné najmä na našom regionálnom programe. Je to výsledok práce odborného tímu ministerstva a našich systémových opatrení,“ povedal po rokovaní vlády Balík.

„Integrovaný regionálny operačný program má všetky predpoklady, aby sme z neho do konca roka využili všetky zdroje, ktoré budú slúžiť na lepší rozvoj regiónov,“ očakáva.

MIRRI v uplynulých mesiacoch zaviedlo viacero opatrení na zrýchlenie čerpania a podľa ministerstva veľmi dobre fungujú. Patrí medzi ne zjednodušenie fázovania projektov.

Vďaka tomu sa projekty, ktoré sa nestihnú dokončiť do konca tohto roka, môžu financovať aj z nových eurofondov a na dofinancovanie už predtým zazmluvnených projektov nebude potrebné vyhlasovať nové výzvy. K ďalším opatreniam na záchranu eurofondov patrí tiež presun nezazmluvnených a nevyčerpaných prostriedkov na iné ciele.

„Z 244 miliónov eur presunutých na riešenie dopadov migračnej krízy z Ukrajiny sa prijímateľom vyplatilo už viac ako 195,5 milióna eur, vrátane priamej podpory pre samosprávy. Ďalších 76 miliónov eur ide na pomoc zraniteľným domácnostiam počas energetickej krízy,“ priblížil Balík.

Najnovšie Články