Denná Tlač

V trenčianskej nemocnici majú legionelu, ohrozuje aj vás doma? Sedem mýtov o nebezpečnej baktérii

V trenčianskej nemocnici majú legionelu, ohrozuje aj vás doma? Sedem mýtov o nebezpečnej baktérii

Najnovšie rozbory vody v trenčianskej nemocnice dokazujú prítomnosť nebezpečných baktérií a na ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú sa zosypala ďalšia vlna kritiky.

Treba však uviesť, že Regionálne úrady verejného zdravotníctva každoročne nachádzajú túto nebezpečnú baktériu vo vodovodných potrubiach po celom Slovensku. Pre ľudí s oslabenou imunitou alebo pridruženými ochoreniami môže mať fatálne následky.

Asociácia vodného manažmentu a prevencie legionel vie o tejto baktérii najviac a pravidelne informuje o nej verejnosť.

Legionela je rod baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pôde a vodných zdrojoch. Sú veľmi odolné voči dezinfekčným prostriedkom ako je chlór a látky obsahujúce chlór v bežne používaných koncentráciách.

„Šíria sa hlavne prostredníctvom aerosólov vytvorených z kontaminovanej vody. Tieto aerosóly môžu vzniknúť napríklad pri sprchovaní, vo vírivkách, klimatizáciách či chladiacich vežiach,“ upozornil Andrej Zemplényi z Asociácie vodného manažmentu a prevencie legionel.

Tieto baktérie spôsobujú závažné ochorenie nazývané legionárska choroba. Ide o vážnu formu zápalu pľúc s inkubačnou dobou 2 až 10 dní. Táto baktéria sa prirodzene vyskytuje vo vode, najmä v teplejších vodných systémoch, ako sú klimatizačné zariadenia, vírivky, fontány a vodovodné systémy. Príznaky legionárskej choroby sú podobné zápalu pľúc, vrátane vysokých horúčok, kašľa, svalových bolestí a dýchavičnosti. Bez liečby môže byť smrteľná, najmä u starších ľudí, fajčiarov a osôb s oslabenou imunitou. Na liečbu sa používajú antibiotiká, a prevencia zahŕňa správnu údržbu vodných systémov, aby sa zabránilo rastu baktérií. Dôležitá je rýchla diagnostika a liečba, aby sa minimalizovali komplikácie a riziko úmrtia.

Miernejšia forma ochorenia sa nazýva Pontiacka horúčka, ktorá má príznaky podobné chrípke a zväčša nie je potrebná hospitalizácia. Inkubačná doba je kratšia, 24 až 72 hodín a choroba zvykne odznieť bez potreby liečby.„Prenos z človeka na človeka nebol doteraz preukázaný, čo znamená, že legionárska choroba je považovaná za neinfekčné ochorenie,“ uviedol Andrej Zemplényi. Ako dodal, na legionely doposiaľ neexistuje žiadne očkovanie alebo vakcína.

Podmienky s teplotou medzi 25 °C – 42 °C sú ideálne na množenie legionel. Okrem toho, rast týchto baktérií podporujú aj slizy (biofilmy) a nečistoty na vnútorných povrchoch potrubí, tesnenia a spoje z gumy a z prírodných vlákien, ohrievače a zásobníky teplej vody, nádrže alebo cisterny na teplú či studenú vodu a podobne. Aerosóly (mikroskopické kvapôčky vody) obsahujúce baktérie sa najčastejšie vytvárajú napríklad pri spustení sprchy, vo vírivkach, fontánach a v klimatizačných systémoch. Preto treba zabezpečiť, aby teplá voda dosahovala teplotu minimálne 50 °C a zaistiť v celom vodovodnom systéme jej cirkuláciu. Dôležité je zabrániť stagnácii vody a odporúča sa zo spŕch aj kohútikov, ktoré dlhší čas neboli používané odpúšťať vodu raz týždenne. Vodu z takýchto miest sa odporúča nechať niekoľko minút tiecť; sprchové hlavice a vodovodné kohútiky treba udržiavať čisté a bez slizov, povlakov a usadenín (biofilmov). Rozvody s teplou vodou by mali byť dostatočne izolované, aby nedochádzalo k ohrievaniu pitnej vody (hovorovo studená voda), ktorej odporúčaná teplota by mala byť v rozmedzí 8 až 12 °C.

Najnovšie Články