Denná Tlač

V Rooseveltovej nemocnici vyšetrujú pacientov na najrýchlejšom röntgene na Slovensku (foto)

V Rooseveltovej nemocnici vyšetrujú pacientov na najrýchlejšom röntgene na Slovensku (foto)

Nový výkonný röntgen s prvkami využitia umelej inteligencie používajú pri vyšetrovaní pacientov na urgentnom príjme Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici.

Ako informovala hovorkyňa nemocnice Ružana Maťašeje, táto novinka pomáha zistiť rozsah zranenia, zlomeniny či úrazu. Počas vyšetrení na urgentnom príjme je rýchlosť diagnostiky a zistenia príčiny zhoršeného zdravotného stavu pacienta kľúčová a lekári neraz počítajú pri záchrane života minúty.

„Prístroj YSIO X.pree, ktorý jednoznačne patrí na urgentný príjem, je dvakrát rýchlejší ako ten predchádzajúci, je ďaleko efektívnejší z hľadiska rozlišovacej schopnosti a jeho ergonómia výrazne uľahčuje prácu rádiologickým technikom,“ priblížil vedúci rádiologický technik oddelenia rádiológie Ján Greschner.

Rýchlosť nového prístroja umožní skrátiť čakanie pacientov na vyšetrenie a zvýšiť počet vyšetrených. Okrem rýchlosti má prístroj aj ďalšie technologické vylepšenia, ktorých výsledkom sú aj kvalitnejšie snímky. Výhodou pre pacientov je najmä skrátená doba vyšetrenia. Vďaka neustálemu drobnohľadu nad pacientom pomocou 3D kamery je tiež zamedzené zbytočné opakovanie expozície žiarenia, čo zabezpečuje zníženie radiačnej dávky na pacienta.

„Implementácia najmodernejších medicínskych inovácií do všetkých odborností je pre nás v nemocnici prioritou,“ dodala riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková. Zaujímavosťou je, že prístroj vznikal aj na Slovensku v spolupráci s odborníkmi, ktorí s röntgenmi reálne pracujú.

„Sme hrdí na to, že unikátny prístroj nesie aj slovenskú programátorskú stopu, keďže na vývoji jeho softvéru pracoval slovenský tím špičkových developerov našej spoločnosti počas uplynulých piatich rokov,“ uviedol výkonný riaditeľ Siemens Healthineers na Slovensku Vladimír Šolík.

Najnovšie Články