Denná Tlač

V kauze prípravy vraždy Volzovej súd vypočul Čističa, Černák chcel z Ruska vytiahnuť milióny

V kauze prípravy vraždy Volzovej súd vypočul Čističa, Černák chcel z Ruska vytiahnuť milióny

V rámci súdneho procesu týkajúceho sa údajnej prípravy vraždy podnikateľky Silvie Klaus Volzovej vo štvrtok Okresný súd Bratislava II predvolal vypovedať aj na doživotie odsúdeného Alojza Kromku prezývaného Čistič.

Ten pred súdom zdôraznil, že celú vec proti obžalovanému Pavlovi Ruskovi si vymyslel Mikuláš Černák a spolupracovať prinútil aj spoluobžalovaného Miloša Kaštana.

Čistič tiež uviedol, že v roku 1997 bol svedkom stretnutia Ruska a Černáka v Banskej Bystrici. „Rozprával sa Rusko s Černákom o nejakom probléme, že či to vedia vyriešiť,“ uviedol Kromka s tým, že Černák Ruskovi povedal, že mu dá vedieť. „Ani raz som tam nepočul, že by niekto povedal meno Volzová,“ povedal svedok.

Následne mu údajne Černák povedal, že z Ruska vytiahne aspoň 10 miliónov vtedajších korún. „A potom, že ho dá vedľa Bachledu (zavraždený prednosta Okresného úradu v Poprade Vladimír Bachleda, pozn. SITA),“ povedal Čistič.

Bývalý príslušník skupiny sýkorovcov Daniel Vaniš vypovedal, že v inkriminovanom období pôsobil ako ochrankár Volzovej, pričom ju označil za príjemnú a slušnú pani. „Ja som nemal tušenie, že bola nejaká objednávky na vraždu,“ povedal.

Zároveň však uviedol, že počas troch mesiacov, keď strážil Volzovú, bývala nervózna a vystrašená. Na súde tiež vypovedala bývalá manželka herca Ľuba Gregora Ľubomíra. Tá uviedla, že jej zosnulý manžel pri zakladaní televízie Markíza uviedol obžalovaného Ruska do problematiky, ako aj okruhu ľudí pôsobiacich v danom odvetví.

Keď však Rusko podľa nej získal vplyv, začal Gregora tlačiť „do nekalých vecí“. Ten bol podľa nej z tohto dôvodu „s nervami na konci“. Zároveň jej manžel povedal, že Rusko chce Volzovú zlikvidovať. „Začal ju totálne odstavovať od všetkej roboty, bola zúbožená,“ vypovedala svedkyňa.

Na štvrtkové pojednávanie bol ako svedok predvolaný aj Štefan Ágh, známy z kauzy miliónových zmeniek. Nedostavil sa však bez ospravedlnenia.

Obžalobe v tomto prípade čelia bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko a odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ, prezývaný Kýbeľ. Prípad sa prejednáva za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody.

Podľa obžaloby navštívil Rusko v roku 1997 Mikuláša Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili. Rusko obvinenie odmieta.

Vo svojej výpovedi pred súdom v máji 2019 pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza – Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Volzovou, by musela odobriť licenčná rada.

Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Volzovú niekto prinútil prepísať jej podiel na Ruska a ten by ju následne zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval Rusko. Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ. Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Volzovej.

Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

Najnovšie Články