Denná Tlač

Tvrdá zima by mohla spôsobiť zdraženie plynu o takmer 50 percent, vplyv na cenu majú aj pretrvávajúce vojny

Tvrdá zima by mohla spôsobiť zdraženie plynu o takmer 50 percent, vplyv na cenu majú aj pretrvávajúce vojny

Európska referenčná cena plynu zostane túto zimu ovplyvňovaná počasím a geopolitikou, ale v prípade obzvlášť nepriaznivého počasia by mohla zo súčasných úrovní vzrásť takmer o 49 %. Ako referuje web Montel News, v stredu to uviedla švédska banka SEB.

V holandskom uzle TTF sa v súčasnosti zemný plyn obchoduje za 37 eur/MWh, pričom v utorok sa obchodoval za týždenné minimum, keďže úrovne zásobníkov plynu v Európskej únii dosiahli 92,5 % naplnenia. To podľa SEB „vytvára dojem, že EÚ je dobre pripravená na zimu“.

Úrovne skladovania by však mohli rýchlo klesnúť v prípade „tvrdej zimy“ uprostred prebiehajúceho intenzívneho súperenia s Áziou o dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), na ktorý sa Európa obrátila po vypuknutí vojny na Ukrajine. SEB uviedla, že mierna zima by mohla viesť k stabilizácii cien na úrovni okolo 35 eur/MWh, čo je v súlade s jej očakávaniami na rok 2024, ale „krutá zima by pravdepodobne posunula ceny až na 55 eur/MWh a možno aj vyššie“.

Banka minulý týždeň varovala, že akákoľvek nepredvídaná údržba ovplyvňujúca toky nórskeho plynu do zvyšku Európy bude mať zničujúce účinky na trhy. Tiež poznamenala, že štatisticky 20 % zím bolo miernejších ako normálne, 20 % bolo drsnejších a zvyšných 60 % sa pohybovalo okolo historického priemeru.

Pre rok 2025 prognózuje zvýšenie o osem eur/MWh oproti predchádzajúcej predpovedi na 38 eur/MWh, zatiaľ čo v roku 2026, keď sa globálna kapacita skvapalňovania začne zvyšovať rýchlejšie, by mohla cena v priemere dosiahnuť 34 eur/MWh. SEB podotkla, že na pretrvávajúce vysoké ceny majú vplyv hlavne vojny na Ukrajine a na Blízkom východe.

SEB očakáva, že napäté trhové podmienky budú pretrvávať až do roku 2027 v dôsledku oneskorení v projektoch LNG, ale očakáva tiež, že európske ceny plynu sa časom „normalizujú“ a do roku 2027 sa stabilizujú na úrovni 30 eur/MWh. Na Európu by však mohlo negatívne vplývať, ak by sa čínska ekonomika zotavila z pokračujúceho prepadu.

Švédska banka tiež vidí pokračujúce riziká v rusko-ukrajinskom konflikte, najmä s ohľadom na bezpečnosť ukrajinskej infraštruktúry. Poznamenala však, že vplyv Moskvy na európske energetické trhy od roku 2022 zoslabol, keďže kontinent sa prispôsobil poklesu dodávok z Ruska.

Najnovšie Články