Denná Tlač

Tusk predĺžil lehotu na rozhovory o brexite, írsky premiér našiel s Johnsonom spoločnú reč

Tusk predĺžil lehotu na rozhovory o brexite, írsky premiér našiel s Johnsonom spoločnú reč

Predseda Európskej rady Donald Tusk prijal podľa vlastných slov „sľubné signály“ od írskeho premiéra Lea Varadkara, že dohoda o brexite je stále možná. Predĺžil preto lehotu na rozhovory so Spojeným kráľovstvom.

Varadkar a britský premiér Boris Johnson našli podľa Tuska „po prvý raz“ spoločnú reč v otázke zmluvy o odchode Londýna z Európskej únie (EÚ). Na dosiahnutie dohody sa musí využiť aj tá najmenšia šanca, povedal.

Tusk chcel pôvodne ukončiť vyjednávanie o zmluve v piatok, pre prelom v rokovaniach však môžu pokračovať aj počas víkendu. „Neexistuje žiadna záruka úspechu a čas v podstate vypršal,“ povedal Tusk, no trval na tom, že obe strany by mali pred odchodom Londýna z únie naplánovaným na 31. októbra využiť každú príležitosť.

Britský minister pre brexit Stephen Barclay pricestoval v piatok ráno do sídla EÚ v Bruseli na stretnutie s hlavným európskym vyjednávačom pre brexit Michelom Barnierom. Hlavným jablkom sváru ostáva naďalej podoba budúcej hranice medzi Írskom a Severným Írskom.

Najnovšie Články