Denná Tlač

Turecko zaútočilo na Kurdov v Sýrii, Európska únia vyzvala na zastavenie operácie

Turecko zaútočilo na Kurdov v Sýrii, Európska únia vyzvala na zastavenie operácie

Turecko v stredu spustilo dlhšie avizovaný útok na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Začiatok útoku oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteri.

Jeho cieľom je podľa neho „predísť vytvoreniu teroristického koridoru pozdĺž južnej hranice (Turecka – pozn. SITA) a priniesť do oblasti mier„. Neskôr Erdogan dopísal, že cieľom operácie je ešte „ochrana územnej celistvosti Sýrie a oslobodenie miestnych obyvateľov z náručia teroristov“.

Začiatok leteckých útokov potvrdil aj hovorca Sýrskych demokratických síl (SDF), hlavnej kurdskej vojenskej organizácie v oblasti, Mustafa Bali. Vyhlásil však, že Turci neútočia na bojovníkov SDF, ale zatiaľ výlučne na kurdských civilistov, pričom útoky „spôsobili medzi civilistami veľkú paniku“. Turecko nazvalo začatú vojenskú operáciu „Mierová jar„.

Erdoganov režim Kurdov dlhé roky paušálne – a v drvivej väčšine prípadov bez dôkazov – označuje za teroristov, bojuje proti nim a zatvára ich do väzenia.

Kurdi zohrávali podľa mnohých svedectiev kľúčovú úlohu pri porážke Islamského štátu (IS) v Sýrii. Medzi sýrskymi Kurdmi a Spojenými štátmi preto fungovala nepísaná dohoda, že Američania nestiahnu svojich vojakov zo sýrskych oblastí obývaných Kurdmi, a to minimálne dovtedy, kým Turecko negarantuje, že na Kurdov nezaútočí.

Táto dohoda však platila len do pondelka. Napriek tomu, že Erdogan avizoval rozsiahlu vojenskú operáciu proti Kurdom, americký prezident Donald Trump nečakane oznámil, že Američania sa zo sýrskeho pohraničia ihneď sťahujú.

Trumpovmu rozhodnutiu predchádzal nedeľňajší telefonát s Erdoganom, ktorý naňho nástojil, aby stiahnutie amerických vojakov zo Sýrie už viac nezdržiaval.

Najvyššie postavený predstaviteľ exekutívy Európskej únie vyzval v stredu Turecko, aby zastavilo vojenskú operáciu proti Kurdom v Sýrii. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker zároveň odkázal tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, že EÚ sa v žiadnom prípade nebude podieľať na financovaní prevádzky takzvanej „bezpečnostnej zóny„, ktorú chce Erdogan vytvoriť v Sýrii pozdĺž hraníc s Tureckom.

„Vyzývam Turecko, a tiež všetkých ostatných, aby konali s rozvahou a aby zastavili operácie, ktoré sa už začali,“ vyhlásil Juncker.

„Ak súčasťou plánu Turecka je vytvorenie takzvanej bezpečnostnej zóny, nerátajte s tým, že Európska únia za to bude platiť,“ dodal Juncker.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg v stredu vyzval Turecko, aby pri operácii, ktorú spustilo v Sýrii proti Kurdom, postupovalo s rozvahou. Stoltenberg na jednej strane uznal, že Turecko má „legitímne bezpečnostné obavy„, pretože bolo v minulosti cieľom „strašných teroristických útokov“ a má na svojom území veľký počet utečencov zo Sýrie. Zároveň však vyzval Ankaru, aby „predišla akciám, ktoré môžu tento región ešte viac destabilizovať, zvýšiť napätie a spôsobiť viac ľudského utrpenia„.

Stoltenberg v piatok cestuje do Turecka, kde sa stretne aj s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a prediskutuje s ním aktuálnu situáciu.

Turecko je členskou krajinou NATO, no v posledných rokoch sa od svojich spojencov v mnohých ohľadoch stále viac vzďaľuje. Erdogan stále častejšie vykresľuje západné krajiny ako nepriateľa a začína sa stále viac orientovať na Moskvu, a to aj vo vojenskej oblasti, čo ostatní členovia NATO označujú za hrozbu.

Najnovšie Články