Denná Tlač

Telemedicína môže chrániť pred rizikovou samoliečbou, zdôrazňuje Asociácia na ochranu práv pacientov

Telemedicína môže chrániť pred rizikovou samoliečbou, zdôrazňuje Asociácia na ochranu práv pacientov

Telemedicína predstavuje ochranu pred samodiagnostikou a samoliečbou pacientmi, ktorá je v súčasnosti na vzostupe a prináša so sebou významné zdravotné riziká.

V zásadnej pripomienke k novele zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme to uviedla Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR, ktorá zároveň zadefinovala pojem a základné charakteristiky telemedicíny.

AOPP zároveň navrhla podmienky ambulantného poskytovania telemedicíny pre potreby úhrady zdravotnou poisťovňou. Navrhuje, aby lekár zaznamenával poskytovanie zdravotnej starostlivosti formou telemedicíny do zdravotnej dokumentácie pacienta.

Ako zdôvodnila Asociácia, pozitívom telemedicíny je menej infekcií získaných v čakárňach ambulancií. Znamená lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti najmä pre pacientov, ktorí žijú v odľahlých oblastiach s nedostatočnou dopravnou infraštruktúrou, ale tiež imobilným pacientom.

„Telemedicína je spojená s vyššou flexibilitou a efektívnejším využívaním pracovného fondu zdravotníckych pracovníkov, umožňuje rozšírenie kapacít konzultujúcich zdravotníckych pracovníkov a poskytuje ich lepšiu časovú dostupnosť,“ uvádza AOPP. Dodáva tiež, že táto forma poskytovania zdravotnej starostlivosti umožňuje zber väčšieho objemu dát dôležitých pre zdravotnú politiku štátu.

Najnovšie Články