Denná Tlač

Stratifikáciu ako ústavný zákon Kalavská nepredloží

Stratifikáciu ako ústavný zákon Kalavská nepredloží

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská predloží na rokovanie vlády návrh stratifikácie nemocníc v pôvodnom znení. Teda nie ústavný zákon, ako to žiadal predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová pre portál vZdravotnictve.sk potvrdila, že ministerstvo ústavný zákon nepredloží.

Ministerstvo zdravotníctva síce vypracovalo návrh ústavného zákona, no ten sa dočkal spŕšky kritiky od odbornej verejnosti. Ministerstvo spravodlivosti upozorňovalo, že zákon nebude vykonateľný. Niektoré opozičné strany avizovali, že zaň nezahlasujú. Zákon by bez ich hlasov nezískal potrebnú podporu.

Stratifikáciu prerokuje legislatívna rada v utorok, na rokovanie vlády by sa tak mal dostať v stredu, ako to Kalavská avizovala.

Súčasťou predloženého materiálu sú aj návrhy vykonávacích predpisov, ktoré však vláda schvaľovať nebude. Sú tam totiž len pre informáciu. Budú mať svoj vlastný legislatívny proces, počas ktorého sa môžu meniť.

Ide o indikátory kvality, ale aj o požadované minimálne počty výkonov, ktoré nemocnica bude musieť urobiť, aby s ňou poisťovne naň uzavreli zmluvu.

Väčšinou ide o odkladné chirurgické zákroky. Nemocnice si tak samy môžu posúdiť a rozhodnúť sa, či ich vykonávať budú.

Výnimkou sú však v tomto zozname pôrody. Ak pôrodnica bude chcieť naďalej fungovať, musí odviesť aspoň 640 pôrodov ročne. To však nebude platiť okamžite, v prechodnom období jej bude stačiť polovica.

Taktiež to nebude jediným kritériom. Ministerstvo bude môcť určiť, že zachová aj pôrodnice s nižším počtom pôrodov, ak by sa zrušením pôrodnice skomplikovala dostupnosť.

Ministerstvo zdravotníctva akceptovalo požiadavku Asociácie nemocníc, aby indikátory kvality a požadované počty výkonov platili aj pre zariadenia jednodňovej starostlivosti.

Podľa nového návrhu tak počet sledovaných výkonov bude musieť splniť aj zariadenie jednodňovej chirurgie. Ak zdravotnícke zariadenie bude rovnaký výkon poskytovať formou jednodňovej starostlivosti, aj v rámci hospitalizácie, počty výkonov sa sčítajú.

Najnovšie Články