Denná Tlač

Štrajk dopravcov Eurobusu za vyššie mzdy je zrušený, zasiahlo ministerstvo hospodárstva

Štrajk dopravcov Eurobusu za vyššie mzdy je zrušený, zasiahlo ministerstvo hospodárstva

Avizovaný pondelkový výstražný štrajk dopravcov zo spoločnosti Eurobus, a.s. závody Košice a Rožňava sa neuskutoční.

Zamestnávateľom bol totiž vo štvrtok doručený príkaz ministra hospodárstva, ktorý sa odvoláva na zákon o hospodárskej mobilizácii v čase mimoriadnej situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov v dôsledku vojny na Ukrajine.

Ten ukladá zamestnávateľovi povinnosť zabezpečovať dopravné úlohy. Informovala o tom Anita Fáková z odborového zväzu (OZ) KOVO.

Paradoxne, informáciu o tom, či sa na zamestnancov podniku Eurobus, a.s., vzťahuje takáto povinnosť, ktorá by im zabránila v dohľadnom čase štrajkovať, žiadali odborári už pred takmer tromi mesiacmi, koncom júna.

„Vtedy ich požiadavku zamestnávateľ ignoroval a príkaz predložil až teraz, keď v jeho spoločnosti hrozil celodenný ostrý štrajk ako dôsledok neúspešného kolektívneho vyjednávania o zvýšení miezd zamestnancov,“ uviedla Fáková.

Ako ďalej dodala, základná organizácia OZ KOVO Eurobus si pritom povinnosti v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní splnila a zamestnávateľa o plánovanom celodennom výstražnom štrajku informovala už v utorok (20. septembra), teda v dostatočnom a zákonom stanovenom predstihu pred štrajkom.

Dva dni nato zamestnávateľ reagoval predložením príkazu ministra hospodárstva v zmysle zákona o hospodárskej mobilizácii.

„Za týchto podmienok sa, samozrejme, avizovaný štrajk ruší, ďalej budeme postupovať podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní, a to požiadaním Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o určenie rozhodcu. Za daných okolností však nepotrebujeme dohodu so zamestnávateľom na žiadosti o určenie rozhodcu, pôjde o jednostranné určenie,“ uviedla členka predsedníctva Rady OZ KOVO Alexandra Mičietová.

Odborári u dopravcu Eurobus Košice a Rožňava plánovali vyhlásiť v pondelok (26. septembra) celodenný výstražný štrajk v snahe presadiť svoje požiadavky do novej kolektívnej zmluvy a dosiahnuť tak rast miezd a zmenu organizácie pracovnej pohotovosti vodičov v čase čakania medzi spojmi. Znamenalo by to obmedzenie prímestských autobusových spojov v okresoch Košice a Rožňava.

Štrajk bol podľa odborárov hraničným vyvrcholením dlhotrvajúceho kolektívneho sporu o uzavretie kolektívnej zmluvy, ktorý sa nepodarilo vyriešiť ani v konaní pred sprostredkovateľom.

Vodiči aktuálne požadovali do taríf minimálne päť eur na hodinu v čase, keď jazdia, a 2,70 eur na hodinu počas prestojov. Zamestnávateľ ich požiadavky odmietol a po neúspešnom konaní pred sprostredkovateľom nesúhlasil ani s riešením sporu pred rozhodcom, čím ostala zamestnancom jediná možnosť, a to vyhlásiť ostrý štrajk.

Predložením príkazu o hospodárskej mobilizácii možnosť štrajku zamestnancov padla, otvorilo to však cestu pre povolanie rozhodcu nominovaného zo Zoznamu sprostredkovateľov a rozhodcov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najnovšie Články