Denná Tlač

Stíhačky F-35 aj F-16 a tiež raketomet HIMARS. Dni NATO ponúkli veľkolepú šou aj premiéry (video+foto)

Stíhačky F-35 aj F-16 a tiež raketomet HIMARS. Dni NATO ponúkli veľkolepú šou aj premiéry (video+foto)

Za účasti 19 krajín sa počas víkendu v Ostrave uskutočnili Dni NATO a Dni Vzdušných síl Armády Českej republiky.

Ako informuje oficiálny web podujatia, veľké lákadlo zaistili USA a Veľká Británia, ktorí prvýkrát na Dňoch NATO predviedli v dynamickej ukážke stroje 5. generácie F-35 Lightning II.

Premiéru mali aj portugalské vzdušné sily, ktoré predstavili symbol aliancie – stíhačku F-16. „Celkovo bolo na Letisku Leoša Janáčka päť stíhačiek F-16 a na dynamickej ukážke sa predviedli Eurofightery Typhoon britského a španielskeho letectva,“ informovali organizátori.

Predstavili sa aj nové akvizície českej armády – bojový vrtuľník AH-1Z Viper, viacúčelový vrtuľník UH-1Y Venom, mobilný 3D radar a bojový tank Leopard 2A4. Vystúpili aj tri akrobatické skupiny, Orlik a Zelazny z Poľska a švajčiarsky PC-7 TEAM.

Návštevníci si mohli pozrieť aj bezpilotné lietadlo Bayraktar TB2, talianske Tornado a tiež nemecký a luxemburský Atlas.

„Exkluzívnou ukážkou bol aj transportný vrtuľník CH-47 Chinook, ktorý sa na Dňoch NATO prvýkrát predstavil vo farbách americkej armády. Vo vzduchu sa s návštevníkmi rozlúčil český Mi-24 a svoje schopnosti predviedol aj slovenský Black Hawk. Na statickej ukážke boli okrem iných aj nemecké vrtuľníky NH90 a H145M a tiež rakúsky Black Hawk,“ uviedli organizátori.

Svoje premiéry mala aj pozemná technika. Prvýkrát si mohli návštevníci pozrieť hlavný bojový tank K2 Black Panther. Okrem neho Poľsko ukázala aj raketomet HIMARS a tiež húfnicu KRAB aj radar Liwiec. Po prvý raz vystúpila aj špeciálna jednotka GROM, ktorá mala dynamickú ukážku so zásahovou jednotkou Českej republiky. Nemecko predstavilo aj tank Leopard 2A7V.

Počas celého víkendu návštevníci videli 45 leteckých a 42 pozemných dynamických ukážok, ktoré trvali skoro 21 hodín. Deväť aj pol hodiny zábavy ponúkli letecké ukážky a 11 ukážky pozemné.

Najnovšie Články