Denná Tlač

Spoločnosť Boeing zaplatí tučnú pokutu za klamlivé tvrdenia o bezpečnosti lietadiel Max 737, ktoré sa dvakrát zrútili

Spoločnosť Boeing zaplatí tučnú pokutu za klamlivé tvrdenia o bezpečnosti lietadiel Max 737, ktoré sa dvakrát zrútili

Americký výrobca lietadiel Boeing zaplatí pokutu 200 miliónov dolárov pre tvrdenia, ktorými zavádzal investorov po dvoch tragických nehodách strojov 737 Max.

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) uviedla, že firma a jej bývalý generálny riaditeľ Dennis Muilenburg urobili nepravdivé vyhlásenia o bezpečnosti strojov Max 737.

Tieto lietadlá boli uzemnené 20 mesiacov po dvoch haváriách, pri ktorých zomrelo 346 ľudí. V rámci urovnania so SEC bývalý šéf Boeingu zaplatí tiež pokutu, a to v sume jeden milión dolárov. Informuje o tom portál bbc.com.

„V časoch krízy a tragédie je osobitne dôležité, aby firmy a ich manažéri poskytovali trhom úplné, férové a pravdivé informácie,“ uviedol vo vyhlásení šéf SEC Gary Gensler. SEC dodala, že spoločnosť Boeing a jej bývalý generálny riaditeľ neuznali ani nepopreli zistenia Komisie pre cenné papiere a burzy.

„Nikdy nezabudneme na tých, ktorí zomreli na palube letu 610 spoločnosti Lion Air Flight a letu 302 firmy Ethiopian Airlines, a v reakcii na tieto nehody sme urobili rozsiahle a hlboké zmeny v našej firme,“ konštatovala spoločnosť Boeing vo vyhlásení v súvislosti s oznámením SEC o pokutách.

Let 610 prepravcu Lion Air Flight sa 29. októbra 2018 zrútil do mora trinásť minút po štarte z medzinárodného letiska v indonézskom hlavnom meste Jakarta, pričom pri nehode zomrelo 189 pasažierov a členov posádky.

Išlo o haváriu stroja Boeing 737 Max. O necelých päť mesiacov neskôr let 302 spoločnosti Ethiopian Airlines, tiež uskutočnený strojom 737 Max, spadol šesť minút po štarte v etiópskom hlavom meste Addis Abeba.

Zahynulo všetkých 157 ľudí na palube lietadla. Havárie súviseli so systémom kontroly letu (MCAS) stroja Boeing 737 Max. SEC uviedla, že „po prvej nehode firma Boeing a Dennis Muilenburg vedeli, že MCAS je bezpečnostným rizikom, ale ubezpečovali verejnosť, že stroj 737 Max je bezpečný“. Obe nehody stáli Boeing viac ako 20 miliárd dolárov, vrátane platieb rodinám ľudí, ktorí pri haváriách zomreli.

Najnovšie Články