Denná Tlač

Solárna energia a umenie? 5 budov, ktoré kreatívnym spôsobom využívajú solárne panely

Solárna energia a umenie? 5 budov, ktoré kreatívnym spôsobom využívajú solárne panely

Zvýšená potreba využívania čistých zdrojov energie je výzvou aj pre architektov  a staviteľov. Solárna energia nemusí byť na budovách len v podobe fádnych strešných polí, ktoré zachytávajú energiu zo slnka a premieňajú ju na obnoviteľnú elektrinu. Dôkazom toho, že ľudská kreativita nemá hraníc, sú i nasledujúce budovy, ktoré majú fotovoltaiku zabudovanú naozaj kreatívnym spôsobom.

Solárne panely nemusia byť len dôležitým zdrojom obnoviteľnej energie, ale zároveň môžu byť krásne a stať sa istou formou umenia. To sa podarilo holandskej solárnej dizajnérke, Marjan van Aubel, ktorá vytvorila nádherné tónované a priehľadné panely ako súčasť holandského pavilónu na Dubai Expo 2020. Solárne panely sú inštalované na streche spomínaného pavilónu, kde plnia dvojitú funkciu. Okrem získavania energie prepúšťajú slnečné svetlo a vytvárajú krásnu farebnú mozaiku vo vnútri budovy.

Ďalšie veľmi nápadité využitie slnečnej energie nájdete neďaleko Paríža. Japonský architekt  Shigeru Ban navrhol úchvatný presklený hudobný komplex La Seine Musical, ktorý pripomína plachetnicu. Srdcom budovy je viacúčelová sála Grand Seine v tvare vajca, kde sa konajú podujatia vrátane koncertov, muzikálov a baletov s kapacitou 6000 miest. Okolo tohto centra krúži stena fotovoltaických panelov  pripomínajúca plachtu, ktorá sleduje dráhu slnka a snaží sa tak čo najefektívnejšie využiť slnečné svetlo. Tento pohyb tiež zaisťuje, že hala za ňou je počas dňa chránená pred priamym slnečným žiarením.

Zdravotnícke zariadenie Mount Sinai Kyabirwa v Ugande od Kliment Halsband Architect  je sebestačnou budovou, ktorá tiež využíva čistú energiu originálnym spôsobom. Štíhle stĺpy podobné stromom podopierajú zvlnený solárny baldachýn. Spomínané štúdio sa inšpirovalo listami banánovníka, ktorý v tejto oblasti bežne rastie. Baldachýn zo solárnych panelov poskytuje energiu pre budovu a zároveň vytvára potrebný tieň.

Architektonické štúdio CF Møller zamaskovalo 12 000 solárnych panelov ako modré obklady na kodanskej medzinárodnej škole. Panely sú navrhnuté tak, aby zabezpečili 50 percent energie potrebnej na prevádzku budovy. Panely navyše odrážajú svetlo tak, že vytvárajú pixelový vzor v modrých odtieňoch – zrkadlovo odrážajú modré pobrežie.

Strecha pripomínajúca „dračí plášť“ sa nachádza na budove Bay View v Silicon Valley. Unikátnu zvlnenú konštrukciu pozostávajúcu z 50 000 solárnych panelov vytvorili pre spoločnosť Google architektonické štúdia BIG a Heatherwick Studio. Panely generujú takmer sedem megawattov energie, čo dokáže pokryť 40 percent energetických potrieb budovy.

Najnovšie Články