Denná Tlač

Sociálna poisťovňa pracuje na uplatnení odvodovej úľavy pre potravinárov, presný postup čoskoro zverejní

Sociálna poisťovňa pracuje na uplatnení odvodovej úľavy pre potravinárov, presný postup čoskoro zverejní

Európska komisia schválila pre potravinárov schému štátnej pomoci vo výške 70 miliónov eur, prostredníctvom ktorej si budú môcť dotknuté subjekty uplatniť odvodovú úľavu na poistnom za svojich zamestnancov.

Urobiť tak budú môcť až po jej zverejnení v Obchodnom vestníku a následnom zverejnení postupov jej uplatnenia v elektronických službách Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa bude potravinárov o presných krokoch včas informovať v najbližších dňoch.

Dovtedy si môžu dotknuté subjekty v potravinárstve skontrolovať svoj SK NACE kód vo svojom účte v eSlužbách poisťovne. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Zatiaľ naďalej platí, aby si dotknuté subjekty nemenili svoje mzdové softvéry a platili odvody za zamestnancov v rovnakej výške ako pred 1. augustom tohto roka.

Presný postup, ako budú pri uplatňovaní odvodovej úľavy postupovať, zverejní Sociálna poisťovňa hneď, ako bude schéma zverejnená v Obchodnom vestníku a ako ju zapracuje do svojich informačných systémov.

Informácie o postupoch pri uplatňovaní úľavy si potravinári následne nájdu v eSlužbách Sociálnej poisťovne. Poisťovňa ubezpečuje dotknuté subjekty, že o odvodovú úľavu za august a september neprídu. Spôsob a postup uplatnenia zverejní v najbližších dňoch.

Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe má od augusta dočasne klesnúť odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna tohto roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov.

Štát zamestnávateľom odpustí časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov. Prvýkrát nemá zamestnávateľ platiť poistné za august tohto roka a naposledy za január budúceho roka.

Zamestnávateľ bude v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však bude mať vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.

Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach nebude pol roka platiť za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.

Odvodová úľava na toto poistné sa vypočíta z vymeriavacieho základu za kalendárny mesiac najviac v sume 700 eur. Ide o sumu tohtoročnej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január budúceho roka.

Najnovšie Články