Denná Tlač

SNS chce hlavu ministra Bíreša, v Bruseli podporil povolenie pestovania geneticky modifikovaných plodín

SNS chce hlavu ministra Bíreša, v Bruseli podporil povolenie pestovania geneticky modifikovaných plodín

Slovenská národná strana (SNS) vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby odobrala poverenie ministrovi pôdohospodárstva Jozefovi Bírešovi.

Ako strana vysvetlila, dôvodom je, že Bíreš na Rade ministrov pôdohospodárstva v Bruseli podporil povolenie pestovania geneticky modifikovaných (GMO) plodín a ich používanie na výrobu potravín. Strana SNS o tom informovala v tlačovej správe s tým, že odmieta akékoľvek uvoľňovanie GMO pre slovenských spotrebiteľov.

Bývalá podpresedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) vyhlásila, že je neakceptovateľné, aby vláda či minister bez mandátu hlasovali za uvoľnenie pestovania GMO a využívania na výrobu potravín.

„O to viac, že agrorezort len nedávno zverejnil stanovisko, že minister bude hlasovať proti GMO. SNS je proti akémukoľvek povoľovaniu pestovania GMO plodín na území EÚ a proti akémukoľvek primiešavaniu GMO plodín do potravín pre slovenských spotrebiteľov,“ dodala Matečná.

Vláda, ktorá nevzišla z riadnych volieb podľa Matečnej nesmie robiť takto závažné rozhodnutia, ktoré môžu poškodiť zdravie ľudí či životné prostredie.

Matečná ďalej uviedla, že prezidentka v apríli podpísala zjednodušenie administratívy pre pestovanie GMO, čo strana SNS považuje za nesprávny krok.

„Ak chcú liberáli naučiť Slovákov jesť GMO potraviny, tak národniari sú radikálne a dlhodobo proti. Rozumieme, že tlak západných korporácií je obrovský, ale ak bude SNS vo vláde, odmietneme akékoľvek povoľovanie GMO plodín a potravín. SNS dlhé roky presadzuje Slovensko bez GMO,“ dodala Matečná.

Ako SNS pripomenula, návrh na uvoľnenie pravidiel na pestovanie GMO predložila Európska komisia v júli. Po jeho uniknutí na verejnosť sa stretol s nevôľou spostrebiteľských organizácií.

„Jednoznačné stanovisko voči nemu zaujala aj SNS. Komisia navrhuje uvoľniť pravidlá pre takzvané nové genomické techniky. V návrhu pritom vylučuje akúkoľvek možnosť členským štátom zakázať ich pestovanie na svojom území,“ vysvetlila SNS.

Najnovšie Články