Denná Tlač

Smart casual pre mužov – ako sa obliecť do práce, aby ste vyzerali módne a profesionálne?

Smart casual pre mužov – ako sa obliecť do práce, aby ste vyzerali módne a profesionálne?

Smart casual je jedným z štýlov, ktoré vám umožnia skutočne sa prejaviť. Aj keď to vyžaduje určitý stupeň sofistikovanosti, smart casual nie je ani zďaleka taký formálny, ako klasický biznis štýl. Aj preto je potrebné starostlivo zvážiť, čo v štýle smart casual zvoliť. Chcete sa predsa uistiť, že vaše oblečenie vám pomôže komunikovať kto ste, a čo chcete dosiahnuť.

Smart casual outfit nie je iba záležitosťou na špeciálne príležitosti. Ľahko sa môže stať vaším každodenným oblečením. Tento štýl má byť elegantný a dospelý, ale zároveň pohodlný a ležérny, aby sa prispôsobil rôznym miestam, udalostiam, a osobnostiam. Najprv uveďme jednu vec na pravú mieru: elegantné obliekanie nemusí byť drahé. Tento typ oblečenia sa nedá presne definovať. Jeho definícia a význam sa budú líšiť v závislosti od sezóny, miesta a ľudí, s ktorými sa stretnete. Pre mužov tak môže byť komplikované presne vedieť, ako sa vhodne elegantne obliecť. Skúsme si to teda aspoň mierne rozkódovať.

Vo všeobecnosti, smart casual znamená elegantné chino nohavice alebo pár tmavých džínsov s košeľou, sakom a párom kožených topánok. Váš outfit by mal byť dobre padnúci, no o niečo menej formálny ako klasický biznis štýl. Je to v podstate čokoľvek elegantnejšie ako tepláková súprava, ale zároveň menej formálne ako oblek. Ak ste dostali pozvánku na svadbu, ktorá si vyžaduje elegantné neformálne oblečenie, zabudnite na džínsy, a zvoľte radšej chinos nohavice. Kravata sa nemusí vyžadovať, ale mali by ste si ju pre každý prípad zbaliť. Na košeľu si v tomto prípade jednoznačne oblečte aj sako.

Na druhej strane, ak idete na smart casual plážovú párty, obliecť si elegantné šortky so zastrčenou košeľou alebo pánskym polo tričkom bude úplne prijateľné. Zlatým pravidlom je mať vždy na pamäti miesto a príležitosť, na ktorú sa obliekate. Ak sa chystáte na párty po práci v Spojenom kráľovstve alebo v USA, smart casual môže byť ešte uvoľnenejší – postačia vám tmavomodré džínsy a modrá károvaná košeľa. Ak sa chystáte na svadbu do exkluzívnej destinácie, vyberte si béžové chinos s modrým sakom, bielou košeľou, a obujte si modré alebo hnedé kožené pánske mokasíny.

Pretože štýl smart casual je pomerne konzervatívny, je menej ovplyvnený krátkodobými módnymi trendmi. Je tak jednoduchšie vybaviť váš šatník do budúcnosti niekoľkými kúskami, ktoré by mal vlastniť každý muž, a vďaka ktorým bude pre vás ranné obliekanie do práce jednoduchšie. Smart casual sa totiž točí okolo súboru klasických základných prvkov, ktoré tvoria stavebné kamene vášho osobného štýlu. Od kvalitných nohavíc, ako sú dobre padnúce džínsy alebo chino nohavice, až po košele a topánky na gombíky, tieto kúsky sa dajú dobre kombinovať a maximalizujú potenciál základných prvkov vášho šatníka.

Skvele padnúce džínsy tvoria základ neformálneho outfitu od 50. rokov 20. storočia.  Dajú sa jednoducho kombinovať. Ak chcete dosiahnuť uhladenejší vzhľad, zvoľte kvalitné tmavé rovné džínsy. Chinos sú zase vynikajúce na to, aby ste ich z času na čas za džínsy vymenili. Rovnaký vrchný outfit, ktorý nosíte s džínsami, môžete nosiť aj s chino nohavicami. Táto malá zmena okamžite zmení váš celkový vzhľad.

Ak je niečo v smart casual šatníku nevyhnutnosťou, je to niekoľko dobre padnúcich košieľ s dlhým rukávom. Pre uvoľnenejší vzhľad môžete manžety vyhrnúť. Začnite budovať svoj košeľový šatník s ľahko zladiteľnými farbami. Základom je biela klasická košeľa. Uistite sa, že golier vyzerá dobre, keď ho necháte otvorený po tretí gombík, ale aj keď je úplne zapnutý. Na menej formálne dni zase potrebujete klasické pánske tričká, ideálne jednofarebné, ktoré sa budú hodiť ku každému typu nohavíc.

Informačný servis

Najnovšie Články