Denná Tlač

Slovenskí vedci sa podieľali na knižnom zväzku o poraneniach miechy, je určený pre neurológov či zdravotníkov

Slovenskí vedci sa podieľali na knižnom zväzku o poraneniach miechy, je určený pre neurológov či zdravotníkov

Spoluautormi knižného zväzku o poraneniach miechy od popredného vydavateľa vedeckej literatúry sú aj vedci z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).

V jednej z kapitol popisujú histopatologické udalosti vyskytujúce sa vo včasných aj neskorších štádiách akútneho poranenia miechy. Informáciu na internetovej stránke zverejnili Jaroslav Pavel a Zuzana Vetrecin Čeplíková zo SAV.

Jeden z popredných vydavateľov vedeckej literatúry, Elsevier, ktorý stojí aj za medicínskym časopisom The Lancet, vydal rozsiahly knižný zväzok o poraneniach miechy s názvom The Neuroscience of Spinal Cord Injury.

Zväzok pozostáva z dvoch dielov a je určený najmä pre neurológov, neurochirurgov, psychológov, zdravotníckych a sociálnych pracovníkov, všeobecných lekárov, farmakológov, vedeckých pracovníkov, ako aj študentov a vysokoškolských učiteľov.

Medzi autorov sa zaradil aj tím vedcov z Neurobiologického ústavu SAV pod vedením Jaroslava Pavela, ktorý sa dlhodobo venuje problematike traumatického poranenia miechy.

Miecha sa môže poškodiť nielen pri páde alebo nehode, ale aj pôsobením infekcií, toxínov či cievnym ochorením. Poranenie miechy výrazne negatívne ovplyvňuje kvalitu života pacientov a ich rodín.

Prejavy poranenia sú rôzne, od mravčenia alebo brnenia kože až po doživotné pripútanie na invalidný vozík či v extrémnych prípadoch na lôžko.

Najnovšie Články