Denná Tlač

Slovenské Železnice majú nového riaditeľa, išlo o prvé výberové konanie po dvadsiatich rokoch

Slovenské Železnice majú nového riaditeľa, išlo o prvé výberové konanie po dvadsiatich rokoch

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ako štátny manažér infraštruktúry majú nového generálneho riaditeľa. Vo výberovom konaní, ktoré organizovala Správna rada ŽSR, uspel Radoslav Štefánek.

Ministerstvo dopravy SR o tom informovalo v pondelok s tým, že na čele spoločnosti nahradil Miloslava Havrilu, ktorý už v júni požiadal o uvoľnenie z funkcie zo zdravotných dôvodov.

Správna rada železníc navrhla kandidáta s najvyšším počtom bodov na vymenovanie poverenému ministrovi dopravy Pavlovi Lančaričovi, ten sa s jej návrhom stotožnil a Štefáneka vymenoval za nového generálneho riaditeľa ŽSR. Podľa ministerstva išlo o prvé výberové konanie po dvadsiatich rokoch.

„Na ŽSR čakajú veľké výzvy, v prvom rade sa musia vysporiadať s obrovským investičným dlhom na infraštruktúre. S tým sa bude musieť nový generálny riaditeľ popasovať,“ uviedol Lančarič.

Verí, že výber nového generálneho riaditeľa, ktorý vzišiel z transparentného výberového konania, ŽSR prospeje. „Chcel som, aby bol vybraný odborník a nie politický nominant. To sa aj podarilo, keďže Radoslav Štefánek je odborník s výbornými referenciami,“ poznamenal minister. Zároveň poďakoval Havrilovi za jeho takmer 40-ročné pôsobenie na rôznych železničiarskych pozíciách.

Štefánek je podľa Obchodného registra SR spoločníkom a donedávna bol aj konateľom firiem Korvo a Yrien. O post generálneho riaditeľa ŽSR sa uchádzali štyria kandidáti, rezort dopravy ani ŽSR nezverejnili mená ďalších troch záujemcov. Podľa informácií agentúry SITA sa do výberového konania prihlásili aj riaditeľ Ústredného inštitútu vzdelávania a psychológie ŽSR Peter Blaho, bývalý riaditeľ Českých dráh Václav Nebeský a radový zamestnanec ŽSR Miroslav Zlatohlávek.

V médiách sa v súvislosti s výberom nového generálneho riaditeľa železníc spomínal možný konflikt záujmov jedného z uchádzačov. Štefáneka mal do funkcie na čele ŽSR krátko pred predčasnými voľbami pretláčať minister dopravy.

Podľa portálu Televízie TA3 ministrov príbuzný Roman Götzl krátko pred vymenovaním úradníckej vlády vstúpil do firmy Railcon spolu s manželkou Štefáneka.

Toho mala Správna rada ŽSR najprv odmietnuť pre možný konflikt záujmov, no do výberového konania sa opäť prihlásil. Podľa Obchodného registra SR Götzl a Štefánekova manželka už v uvedenej firme nie sú spoločníkmi a od júna ani konateľmi. Ministerstvo dopravy sa k tomu na otázky pred týždňom nevyjadrilo.

Najnovšie Články