Šialenosť, športová samovražda či risk je zisk. On tento rok nie je normálny jazdec, vraví Evenepoel na margo suverénneho majstra sveta Pogačara (foto)
30. Septembera 2024, 12:55Šialenosť či športová samovražda. Aj také vzletné prirovnania sa objavili v komentároch expertov po tom, čo Tadej Pogačar 100 km pred cieľom cestných pretekov jednotlivcov na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku naštartoval svoje letecké motory a rozhodol sa stíhať vedúcu skupinu pred ním.
Slovinec svoj odvážny únik doviedol do víťazného konca a v cieli v Zürichu sa po 274 km tešil z premiérového titulu majstra sveta.
Netreba pripomínať, že stokilometrový únik s víťazným koncom nemá na jednorazových pretekoch typu majstrovstiev sveta žiadne porovnanie s históriou.
Sám Pogačar si nebol istý, či urobil dobre. Keď však prišiel do cieľa s náskokom 34 sekúnd pred Benom O´Connorom a 58 sekúnd pred obhajcom titulu Mathieuom van der Poelom, bolo jasné, že cyklistická história spoznala tretieho držiteľa tzv. Trojkoruny. Pogačar sa stal tretím jazdcom, ktorý v tom istom roku triumfoval na Giro d´Italia, Tour de France aj majstrovstvách sveta.
Ako prvému sa to podarilo legendárnemu Belgičanovi Eddymu Merckxovi v roku 1974, o 13 rokov neskôr šokujúco aj Írovi Stephenovi Rocheovi a aktuálne Pogačarovi.
Pre úplnosť aj ženská cyklistika pozná jednu výnimočnú držiteľku „Triple Crown“. Je ňou Holanďanka Annemien van Vleutenová, ktorá vyhrala Giro, Tour aj MS v roku 2022.
„Nič som neplánoval, všetko sa zbehlo veľmi rýchlo. Neskôr mi pomohol Jan Tratnik a potom som už len šiel, čo to dalo. Stále nemôžem uveriť tomu, že to vyšlo. Bolo to len o pocite. Mnohí si mysleli, že som urobil hlúpu chybu a ani ja som nebol presvedčený o tom, že to tak nie je,“ uviedol Pogačar vo svojej prvej reakcii.
„Skvelú sezónu som chcel zakončiť titulom majstra sveta a aj vďaka skvelej podpore tímu sa mi to podarilo. Veľká vďaka všetkým mojim krajanom vrátane tých, ktorí nám zabezpečovali servis,“ dodal 26-ročný rodák z Komendy.
Slovinci majú prvého majstra sveta a podľa mnohých toho najpovolanejšieho. Zdalo sa, že ambície pred pretekmi mohol mať aj jeho krajan a víťaz nedávnej Vuelty Primož Roglič.
Napokon však uznal, že najväčšie šance na zisk dúhového dresu pre majstra sveta má Pogačar a podvolil sa tímovej taktike.
Do cieľa prišiel na 64. priečke s mankom vyše 12 minút. „Som rád, že som mohol byť súčasť tohto krásneho športového príbehu,“ citujú Rogliča slovinské médiá.
Slová rešpektu a uznania sa Pogačar dočkal aj od dvoch najväčších rivalov. Holanďan van der Poel chcel obhájiť titul majstra sveta, ale musel sa uspokojiť s bronzom. Až piaty skončil Belgičan Remco Evenepoel, ktorý túžil po zlatom double z olympijských hier v Paríži zopakovať rovnaký husársky kúsok aj na MS v Zürichu. Nevyšlo mu to, hoci titul v individuálnej časovke získal.
„Kontrolovali sme preteky, robili sme všetko presne tak, ako sme mali. Nič nevyčítam sebe ani tímovým kolegom. V týchto pretekoch bolo piate miesto moje maximum. A dúhový dres? Ten má správneho majiteľa, o tom niet pochýb. Pre každého normálneho jazdca je 100 km v úniku priveľa. Tadej Pogačar ale tento rok nie je normálny jazdec,“ skonštatoval Evenepoel podľa webu velo.outsideonline.com.
Van der Poel sformuloval slová uznania na Pogačara do nasledovných viet: „Nikdy som nevidel také predstavenie, ako v týchto pretekoch od Tadeja. Všetci sme vedeli, že je výnimočný a on to zase raz potvrdil. Keď sa zdvihol 100 km pred cieľom a všetkým nám ušiel, vravel som si, že je to hlúposť. Neskôr som musel uznať, že som sa mýlil.“
Pogačarovu suverenitu v roku 2024 zvýrazňuje aj jeho 23 víťazstiev v rámci celej sezóny a suverénne prvá pozícia v rebríčku UCI.
„Mocný, epický, víťazný. Tadej Pogačar počas celej sezóny udivoval svojimi výkonmi, ale počas záverečných 100 km majstrovskej trate nakreslil dúhovú rozprávku. Tretia trojkoruna v histórii sa stala skutočnosťou,“ napísali na webe slovinskej televízie.