Denná Tlač

Saudská Arábia chce pokoriť ďalšie rekordy, mrakodrap dlhý 120 km bude obrovským eko mestom

Saudská Arábia chce pokoriť ďalšie rekordy, mrakodrap dlhý 120 km bude obrovským eko mestom

Saudská Arábia plánuje postaviť dve paralelné, zrkadlové budovy, ktoré sú takmer 500 metrov vysoké a 120 km dlhé ako súčasť svojho púštneho megamesta Neom. Mrakodrap dlhý 120 km s názvom Mirror Line má tak predstavovať najdlhšiu stavbu na svete a korunný princ Mohammed bin Salman na ňu plánuje minúť až bilión dolárov.

Mirror Line sa má zároveň stať najväčším eko mestom na svete a ponúkne obydlie až 9 miliónom ľudí. Projekt nepočíta so žiadnymi cestami, obe budovy majú byť poprepájané chodníkmi pre chodcov a všetko bude vraj dostupné pešou chôdzou do piatich minút.  Jediným spôsobom dopravy sa stane vysokorýchlostný vlak, ktorý prejde z jedného konca budovy na druhý za 20 minút. Zriadenie viacerých zelených zón a využívanie vertikálneho poľnohospodárstva na zásobovanie obyvateľov budovy má tak pomôcť vytvoriť zelené a čisté eko mesto budúcnosti.

Okrem bývania a potravy megalomansky projekt myslí aj na zábavu. V pláne je aj výstavba športového štadióna vo výške 300 metrov nad zemou či lyžiarskeho strediska so zloženou vertikálnou dedinou. Keďže časť budovy siaha do mora a bude plávať na vode, obyvatelia budú môcť využívať vzniknutý prístav na kotvenie svojich jácht.

Nové saudské megamesto sa prezentuje ako 33-krát väčšie než New York City a bude zahŕňať 170 km dlhé mesto, ktorého centrom sa stane spomínaný Mirror Line.

Projekt megamesta Neom sa buduje v provincii Tabuk na severozápade Saudskej Arábie, kde donedávna po stáročia žil vysídlený kmeň Al-Howeitat. To sa nezaobišlo bez protestov, ktoré boli násilne potlačené.

Okrem toho odborníci upozorňujú na to, že obrovské budovy môžu zmeniť dynamiku prúdenia vody v púšti a obmedzia pohyb zvierat. Tiež sa objavili obavy z tieňa, ktoré budú vytvárať dve paralelné vysoké a dlhé budovy, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie.

Najnovšie Články