Denná Tlač

Renault predstavuje výrobu autonómneho robotického miniBusu úrovne 4

Renault predstavuje výrobu autonómneho robotického miniBusu úrovne 4

Renault, francúzsky automobilový gigant, oznámil začiatok výroby svojho nového autonómneho robotického miniBusu úrovne 4. Tento miniBus je založený na platforme Renault Master a bol navrhnutý v spolupráci s partnermi ako EasyMile, Milla a WeRide. Hlavným cieľom je zlepšiť verejnú dopravu prostredníctvom plne autonómnych technológií, ktoré umožňujú vozidlu fungovať bez vodiča v definovaných oblastiach a podmienkach.

Nový miniBus je plne elektrický, čo ho robí ekologickým a tichým dopravným prostriedkom vhodným pre mestské prostredie. Vďaka úrovni 4 autonómie je schopný samostatne navigovať a prepravovať cestujúcich na preddefinovaných trasách bez potreby vodiča. Tieto vozidlá budú využívať pokročilé senzory, kamery a algoritmy strojového učenia na detekciu a vyhýbanie sa prekážkam, ako aj na zaistenie bezpečnej a efektívnej jazdy.

Prvým testovacím miestom pre tento miniBus bude French Open 2024, kde bude prepravovať návštevníkov medzi parkoviskom P2 a štadiónom Roland-Garros. Toto nasadenie poslúži ako dôležitý krok pre overenie schopností a spoľahlivosti vozidla v reálnych podmienkach. Renault sa rozhodol zamerať najmä na verejnú dopravu, pretože autonómne technológie pre individuálnych zákazníkov sú technicky náročnejšie a nákladnejšie na implementáciu.

Tento krok od Renaultu naznačuje budúcnosť, kde autonómne vozidlá zohrávajú kľúčovú úlohu v mestských dopravných systémoch. S rastúcim dopytom po ekologických a efektívnych dopravných riešeniach môže autonómny miniBus priniesť revolúciu v spôsobe, akým sa ľudia pohybujú po mestách, čím prispeje k zníženiu dopravných zápch a emisií. Ak bude pilotný projekt úspešný, môžeme očakávať širšie nasadenie týchto autonómnych miniBusov v mestách po celom svete.

Najnovšie Články