Denná Tlač

Rekonštrukcia košickej Detskej fakultnej nemocnice je našou prioritou, tvrdí ministerka Dolinková

Rekonštrukcia košickej Detskej fakultnej nemocnice je našou prioritou, tvrdí ministerka Dolinková

Dohodli sme sa, že urobíme všetko pre to, aby sme postúpili ďalej pri celkovej rekonštrukcii Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach. Pred rokovaním vlády to uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD), v reakcii na otázku týkajúcu sa finančnej zbierky pre košickú neonatológiu.

Doplnila, že v júni sa stretla ako s riaditeľom nemocnice, tak aj s primárkou predmetného oddelenia, doktorkou Vandou Chovanovou. Dolinková tiež uviedla, že košickú neonatológiu navštívila a s Chovanovou hovorila.

„Rozprávala som sa s ňou aj o tom, či je zo strany Ministerstva zdravotníctva SR potrebná nejaká pomoc ohľadom tej rekonštrukcie na neonatológii, kde mi povedala, že už to nie je potrebné,“ tvrdí ministerka s tým, že Chovanová jej povedala, že prostriedky vyzbierané z kampane môže využiť len účelovo, napríklad na výmenu okien.

Pomoc zo strany rezortu zdravotníctva podľa nej nebola požadovaná. Šéfka rezortu zdravotníctva poukázala, že na aktuálne rokovanie vlády je predložený materiál týkajúci sa nadstavby a prestavby DFN v Košiciach.

Výzva na podporu Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Košiciach bola ukončená, vyzbieralo sa približne 330-tisíc eur. Kampaň bola realizovaná na portáli Donio.sk. Spustená bola 5. júna 2024 a za 30 dní sa do nej zapojilo bezmála 12 500 darcov.

Najvyšší dar bol v sume 2-tisíc eur, priemerná výška daru bola 26 eur. Organizátorkami kampane sú primárka oddelenia Vanda Chovanová, a tiež Milena Bobeková, Zuzana Marianková a Simona Bobeková, ktoré sa spojili s neziskovou organizáciou Malenka pôsobiacou pri oddelení.

„Tím oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny diagnostikuje a lieči najzávažnejšie stavy a ochorenia pacientov novorodeneckého veku z Košického a Prešovského kraja,“ uvádza sa v popise kampane. Podmienky fungovania jednotky intenzívnej neonatologickej medicíny v Košiciach označuje za kritické.

Vyzbierané prostriedky budú využité na renováciu priestorov, napríklad na výmenu okien, elektrických rozvodov a vodoinštalácie, taktiež na novú klimatizáciu a rekonštrukciu kúpeľní a toaliet. Tiež by mal byť nakúpený nový nábytok, vymenené osvetlenie a dvere. Zakúpené by mali byť aj spotrebiče ako práčka, sušička, chladnička či mikrovlnná rúra.

Najnovšie Články