Denná Tlač

Rakovina pankreasu je veľkým strašiakom, patríme pri nej medzi krajiny s najvyššou mierou úmrtnosti v Európe

Rakovina pankreasu je veľkým strašiakom, patríme pri nej medzi krajiny s najvyššou mierou úmrtnosti v Európe

Rakovina pankreasu je typ rakoviny, ktorá sa začína v tkanivách pankreasu – orgánu v brušnej dutine za žalúdkom. Pankreas je zodpovedný za produkciu niektorých dôležitých hormónov vrátane inzulínu a enzýmov, ktoré pomáhajú tráveniu.

Úmrtnosť na rakovinu pankreasu je vysoká aj preto, že sa často diagnostikuje v pokročilom štádiu. V skorých štádiách totiž často nevyvoláva špecifické symptómy.

Keď sa objavia príznaky, môžu zahŕňať žltačku, bolesti brucha, chudnutie, stratu chuti do jedla či všeobecnú slabosť. Príčiny rakoviny pankreasu nie sú známe, ale existujú niektoré známe rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť jej vývoja.

Jedným z hlavných rizikových faktorov pre rakovinu pankreasu je fajčenie. Riziko vzniku tohto typu rakoviny sa zvyšuje s rastúcim vekom. Väčšina ľudí, ktorým  diagnostikovali rakovinu pankreasu, je starších ako 65 rokov.

Aj faktory ako rodinná anamnéza či pridružené choroby ako cukrovka, nadváha alebo obezita, chronická pankreatitída môžu zvýšiť pravdepodobnosť rakoviny pankreasu.

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Najnovšie Články