Denná Tlač

Pozor na kliešte, na Slovensku bol vlani najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov

Pozor na kliešte, na Slovensku bol vlani najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zaznamenal v minulom roku najvyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov. Počet prípadov presiahol 200, pričom naposledy bolo viac prípadov v roku 1960.

Rastúci trend počtu prípadov kliešťovej encefalitídy súvisí pravdepodobne s klimatickými zmenami. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

V minulosti dlhodobo vykazovali najvyššiu chorobnosť na kliešťovú encefalitídu oblasť Považia a Trenčiansky kraj. Od roku 2015 je najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. V minulom roku oba kraje pokryli dve tretiny celkového počtu prípadov.

„Ide o akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. Nákaza u človeka nastáva dva až tri týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa. Ochorenie môže v rizikových prípadoch skončiť úmrtím,“ upozornila Jana Kerlik z odboru epidemiológie regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Pred kliešťovou encefalitídou chráni očkovanie. Zdravotné poisťovne ponúkajú na toto očkovanie príspevok. Očkovanie má vysokú účinnosť a je vhodné vo veku od jedného roka pre všetkých, ktorí žijú v oblastiach, kde sa toto ochorenie vyskytuje, navštevujú krajiny s endemickým výskytom tohto ochorenia alebo trávia veľa času v prírode.

Kliešťová encefalitída sa takisto môže týkať ľudí, ktorí konzumujú nepasterizované mlieko či mliečne výrobky.

Najnovšie Články