Denná Tlač

Poľský pilot formuly 1 Robert Kubica po aktuálnej sezóne skončí v stajni Williams

Poľský pilot formuly 1 Robert Kubica po aktuálnej sezóne skončí v stajni Williams

Poľský motoristický pretekár Robert Kubica vo štvrtok potvrdil, že v sezóne 2020 nebude pôsobiť v seriáli pretekov formuly 1. Rodák z Krakova o tom informoval na tlačovej konferencii pred nedeľňajšou Veľkou cenou Singapuru.

Kubica napísal zaujímavý športový príbeh. Po vážnom zranení ruky sa dokázal vrátiť späť, na tohtoročné preteky v Maďarsku dotiahol tisíce poľských fanúšikov, na slabučkom Williamse dokázal získať bod, ale napriek tomu po sezóne v tradičnom britskom tíme skončí.

„Rozhodol som sa, že po skončení tejto sezóny nebudem pokračovať vo Williamse. Nie je ľahké byť späť v F1 po takej dlhej dobe, zvlášť keď ste v ťažkej situácii, ako sme my. Napriek tomu však musím tímu poďakovať za príležitosť a uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ vyjadril sa Robert Kubica, ktorého cituje oficiálny web formuly 1.

Vo svojej doterajšej kariére dosiahol v „kráľovnej motošportu“ jedno víťazstvo, keď na monoposte Sauber ovládol Veľkú cenu Kanady 2008.

V roku 2011 sa dokonca hovorilo o záujme Ferrari, ale nehoda na pretekoch rely výrazne pribrzdila kariéru poľského pretekára. Vtedy prišiel o časť predlaktia a utrpel viaceré zlomeniny lakťa, ramena a dolnej končatiny.

Následky zranenia ruky ho limitujú dodnes. Na otázku novinárov, či by chcel zotrvať v F1 Kubica odpovedal: „Samozrejme, moja odpoveď je áno. Predovšetkým však musím získať späť radosť z pretekania,“ dodal.

Kubica si zrejme svoj návrat na pretekárske okruhy predstavoval inak. Williams je však suverénne najslabším tímom v štartovom poli a navyše 34-ročný Poliak dostáva lekcie aj od 21-ročného tímového kolegu Georga Russella.

Vlaňajší šampión seriálu formuly 2 ho zdolal vo všetkých doterajších kvalifikáciách a iba dvakrát sa horšie umiestnil v hlavných pretekoch než on.

Jediný bod v tejto sezóne získal Kubica v Nemecku, keď využil daždivé podmienky a aj vďaka penalizácii jazdcov tímu Alfa Romeo obsadil desiate miesto.

„Chcela by som sa poďakovať Robertovi za jeho tvrdú prácu a rešpektujem jeho rozhodnutie opustiť tím na konci sezóny 2019. Bol dôležitým členom nášho tímu, najskôr ako rezervný jazdec a tento rok ako jeden z našich hlavných pretekárov. Ďakujeme mu za jeho nepretržité úsilie a do budúcnosti mu želáme len to najlepšie,“ vyjadrila sa šéfka britského tímu Claire Williamsová.

Uvoľnenú sedačku by mohol podľa prvotných informácii obsadiť Kanaďan Nicholas Latifi, aktuálne druhý muž šampionátu F2.

Najnovšie Články