Denná Tlač

Počas posledného mesiaca došlo na železničných tratiach k 11 zrážkam, až 10 z nich bolo smrteľných

Počas posledného mesiaca došlo na železničných tratiach k 11 zrážkam, až 10 z nich bolo smrteľných

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) za obdobie od 3. júna do 8. júla 2024 zaznamenali celkovo 11 zrážok vlaku s osobami, pričom 10 z týchto nehôd malo smrteľné následky.

„Okrem toho došlo k jednej zrážke vlaku s cyklistom a siedmim zrážkam vlaku s cestným motorovým vozidlom, z ktorých jedna skončila tragicky usmrtením siedmich osôb,“ uviedla Vladimíra Bahýlová, hovorkyňa ŽSR.

ŽSR evidujú niekoľko konkrétnych incidentov. Dňa 6. júna vo Veľkých Kozmálovciach došlo na pasívne zabezpečenom priecestí k zrážke s cestným motorovým vozidlom, ktorá sa na šťastie obišla bez zranení.

Ďalší deň, 7. júna, sa v úseku Prešov – Drienovská Nová Ves na priecestí zrazilo cestné motorové vozidlo s vlakom, pričom vodič vozidla bol zranený a prevezený do nemocnice. V ďalších dňoch sa stali podobné nehody na rôznych priecestiach, pričom v niektorých prípadoch došlo k zraneniam účastníkov.

Najtragickejšia nehoda sa stala 27. júna na priecestí v úseku Nové Zámky – Dvory nad Žitavou, kde po zrážke vlaku s autobusom vznikol požiar, pri ktorom zomrelo sedem osôb a niekoľko ďalších bolo zranených. ŽSR preto opakovane vyzývajú verejnosť na zvýšenú opatrnosť pri pohybe v blízkosti železničnej trate.

„Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne,“ uviedla Bahýlová.

Doplnila, že opatrnosť je nutná najmä na priecestiach s dopravnou značkou „Stoj, daj prednosť v jazde!“, kde vodiči musia zastaviť a uistiť sa, že môžu bezpečne prejsť.

Bahýlová dodala, že v prípade núdze ako napríklad uviaznutie vozidla na železničnom priecestí, je potrebné kontaktovať Integrovaný záchranný systém (IZS) na čísle 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia. ŽSR taktiež evidujú aj nárast pohybu osôb v obvode dráhy, ktorý je zakázaný a nebezpečný.

„Časté sú prípady osôb, ktoré sa snažia skrátiť si cestu či ukončiť život. Takéto konanie môže mať celoživotné dôsledky pre rušňovodičov aj rodiny obetí,“ uviedla Bahýlová s tým, že ŽSR tiež apelujú na osoby v ťažkých životných situáciách, aby vyhľadali pomoc, ktorú poskytuje napríklad združenie IP-čko na Krízovej linke pomoci (www.krizovalinkapomoci.sk) na čísle 0800 500 333.

Najnovšie Články