Denná Tlač

Pandémia koronavírusu spôsobila chudobu miliónov ľudí, Guterres vyzval krajiny na podporu očkovania

Pandémia koronavírusu spôsobila chudobu miliónov ľudí, Guterres vyzval krajiny na podporu očkovania

Pandémia koronavírusu dostala do chudoby viac ako 100 miliónov ľudí. Viac ako štyrom miliardám osôb zároveň chýba sociálna podpora, zdravotná starostlivosť a ochrana zamestnania. Uviedol to generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Portugalský politik v prejave pred predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu hovoril o chýbajúcej globálnej solidarite a o tom, že ľudia žijúci v chudobných krajinách postihnutých konfliktmi trpia najviac zo všetkých.

Vyzval tiež krajiny, aby podporili globálnu stratégiu očkovania proti COVID-19, ktorej cieľom je do roku 2022 zaočkovať 70 percent ľudí v každej krajine.

„V krajinách postihnutých krízou a konfliktmi si očkovanie bude vyžadovať cielené investície do miestnych mechanizmov a kapacít na distribúciu,“ povedal.

Guterres priznal, že ho poburuje nerovný prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 a podotkol, že takýto prístup odsudzuje svet na ďalšie milióny úmrtí a predlžuje ekonomický úpadok.

Náznaky, že svetové hospodárstvo sa zotavuje z dôsledkov pandémie, podľa neho maskujú obrovské rozdiely medzi situáciou v bohatých krajinách a v najmenej rozvinutých štátoch.

Najnovšie Články