Denná Tlač

Pacientov s cukrovkou každoročne pribúda, môžu požiadať o príspevok na glukózový senzor

Pacientov s cukrovkou každoročne pribúda, môžu požiadať o príspevok na glukózový senzor

Pacientov s cukrovkou každoročne pribúda. Aktuálne máme na Slovensku takmer 400-tisíc diabetikov, no odhaduje sa, že ďalšia tretina o svojom ochorení ani nevie.

O viac ako polovicu všetkých liečených cukrovkárov sa stará Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Konkrétne ide o 217 937 ľudí, z toho diabetom 1. typu trpí približne 24-tisíc poistencov a 2. typu skoro 194-tisíc.

Pre narastajúci trend si budú môcť detskí aj dospelí diabetici, ktorí spĺňajú indikačné kritériá, od 1. januára 2022 požiadať o príspevok na doplatok spojený so zaobstaraním si glukózového senzora, a to vo výške 100 eur ročne.

Glukózový senzor pacientom uľahčuje život, nakoľko je umiestnený v podkoží človeka a monitoruje glykémiu 24 hodín denne. Informácie za pomoci vysielača bezdrôtovo prenáša do monitorovacej aplikácie alebo inzulínovej pumpy.

Pacient s aplikáciou tak môže sám hneď zareagovať na každodenné situácie a ovplyvňovať svoju kompenzáciu. Používatelia pumpy zase majú istotu, že množstvo inzulínu, ktoré im dávkuje pumpa, je v každej chvíli optimálne.

Najnovšie Články