Denná Tlač

Novodubnická EVPÚ bude spolupracovať pri výrobe bojového vozidla, určené je pre slovenské ministerstvo obrany

Novodubnická EVPÚ bude spolupracovať pri výrobe bojového vozidla, určené je pre slovenské ministerstvo obrany

Spoločnosť EVPÚ rozširuje spoluprácu s britsko-švédskym koncernom BAE Systems Hägglunds. K doterajším projektom pribudlo partnerstvo pri výrobe bojového vozidla pechoty CV90 pre slovenské ministerstvo obrany.

Novodubnická firma sa na ňom podieľa aj s ďalšími dvoma slovenskými podnikmi obranného priemyslu. S dubnickou ZTS-ŠPECIÁL, ktorá je hlavným dodávateľom vozidla a so spoločnosťou KOVAL SYSTEMS, ktorá zodpovedá za výrobu a integráciu veže.

„Nové partnerstvo vnímame ako uznanie nášho desiatky rokov trvajúceho výskumu, vývoja a výroby elektronických systémov. Teší nás, že tieto skúsenosti môžeme zúročiť a rozvinúť na tomto projekte. Má potenciál ďalej šíriť prestíž slovenského obranného priemyslu a podporiť výrobu v segmente, prinášajúcom vysokú pridanú hodnotu a zamestnanosť,“ uviedol generálny riaditeľ EVPÚ Michal Pavlík.

Novodubnická firma bude dodávať a vyrábať optoelektronický systém, konkrétne veliteľský zameriavač bojovej veže. EVPÚ zabezpečuje aj niektoré konštrukčné práce na vývoji vybavenia bojových vozidiel. Presný rozsah prác bude špecifikovaný v nasledujúcich dňoch a týždňoch.

ZTS-ŠPECIÁL bude vykonávať kompletnú montáž vozidiel a KOVAL SYSTEMS vyrobí všetky mechanické časti a komponenty pre vežu vozidla. Zároveň bude dodávateľom kompletne zhotovenej, konfigurovanej a otestovanej veže.

Všetky tri slovenské podniky už absolvovali audity vo Švédsku. Preukázali tým pripravenosť dodať svoje časti projektu vo vysokej kvalite a podľa harmonogramu.

Bojové vozidlo pechoty CV90 je k dispozícii v 17 variantoch a je navrhnuté tak, aby poskytovalo optimálnu mobilitu s najvyššou úrovňou ochrany v akomkoľvek teréne alebo taktickom prostredí.

V súčasnosti je v prevádzke v Dánsku, Estónsku, Fínsku, Nórsku, Švédsku, Švajčiarsku, Holandsku a na Ukrajine takmer 1 450 kusov týchto vozidiel.

Najnovšie Články