Denná Tlač

Nobelovu cenu za mier získal etiópsky premiér Abiy Ahmed, nominovaná bola aj Greta Thunberg

Nobelovu cenu za mier získal etiópsky premiér Abiy Ahmed, nominovaná bola aj Greta Thunberg

Nobelovu cenu za mier tento rok získal etiópsky premiér Abiy Ahmed za jeho úsilie o dosiahnutie mieru a medzinárodnej spolupráce, a to „najmä pre jeho rozhodnú iniciatívu na vyriešenie pohraničného konfliktu so susednou Eritreou„.

Nórska Nobelova komisia touto cenou zároveň uznáva všetky zúčastnené strany snažiace sa o mier a zmierenie v Etiópii a v regiónoch východnej a severovýchodnej Afriky.

Úmysel obnoviť mierové rozhovory s Eritreou oznámil Ahmed v apríli 2018, keď sa stal premiérom Etiópie. Diplomatický odmäk medzi Eritreou a Etiópiou nastal, keď Ahmed v júni toho roku oznámil, že krajina prijíma podmienky mierovej dohody, ktorá v roku 2000 ukončila dvojročnú pohraničnú vojnu.

V spolupráci s eritrejským prezidentom Isaiasom Afwerkim vypracovali princípy mierovej dohody a tie zapracovali do deklarácií, ktoré podpísali vlani v júli v eritrejskej Asmare a v septembri v saudskoarabskej Džidde.

Nórska Nobelova komisia okrem toho vyzdvihla Ahmedove reformy, amnestie pre stovky politických väzňov, legalizovanie zakázaných opozičných skupín, ukončenie cenzúry médií, prepustenie predstaviteľov podozrivých z korupcie, zvýšenie vplyvu žien v etiópskom politickom i komunitnom živote a jeho prísľub k uskutočneniu slobodných a spravodlivých volieb.

Etiópsky premiér sa tiež zapája do mierového a zmierovacieho procesu vo východnej a severovýchodnej Afrike, ako napríklad pri normalizácii diplomatických vzťahov medzi Eritreou a Džibutskom.

Na Nobelovu cenu za mier bolo v roku 2019 nominovaných až 301 kandidátov, z toho 223 jednotlivcov a 78 organizácií. Medzi favoritov patril pápež František aj Reportéri bez hraníc, ale tiež švédska tínedžerka a aktivistka Greta Thunbergová.

Tá inšpirovala celosvetovú študentskú kampaň, ku ktorej sa pridali milióny mladých ľudí po celom svete.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nobelprize.org a archívu agentúry SITA.

Najnovšie Články