Denná Tlač

Nemocničná starostlivosť v Bratislavskom kraji kolabuje, mnohí akútni pacienti sa nedostanú na operáciu (video)

Nemocničná starostlivosť v Bratislavskom kraji kolabuje, mnohí akútni pacienti sa nedostanú na operáciu (video)

Nemocničná starostlivosť v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) podľa župana Juraja Drobu kolabuje.

Ako uviedol na piatkovej tlačovej konferencii, napriek tomu, že Nemocnica Bory je už niekoľko týždňov v prevádzke, pre chýbajúcu zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou nemôže mnohým akútnym pacientom poskytnúť potrebný operačný zákrok.

Druhým problémom je podľa Drobu avizované ukončenie urgentu v nemocnici v Malackách od júna, ktoré prevádzkovateľ nemocnice odôvodnil nedostatkom kvalifikovaného personálu.

Podľa Drobu je v BSK viac ako 60 percent pacientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

„Nová nemocnica Bory je častokrát jediná možnosť pre pacientov, avšak z dôvodu byrokracie im nemôže byť poskytnutá okamžitá zdravotná starostlivosť, aj keď nemocnica je na to už dnes plne pripravená a vybavená,“ zdôraznil Droba s tým, že obyvatelia kraja sa stali rukojemníkmi politiky, čo je neprípustné.

Pacienti podľa neho dostávajú od poisťovne zamietavé stanoviská na výkony, ktoré je nemocnica pripravená poskytnúť, avšak poisťovňa jej ich nezaplatí. V prípade urgentu v Malackách boli podľa Drobu pripravení na extrémne riešenia.

„Boli sme pripravení dofinancovávať tento urgent rovnako ako v minulosti, ale prevádzkovateľ napriek tomu nie je schopný poskytovať tento typ služieb,“ skonštatoval s tým, že na tento problém upozorňujú už dlhé mesiace, teraz je však situácia naozaj vážna, nakoľko 1. júna malacký urgent prestane fungovať.

Podľa Drobu je v oboch prípadoch nutné zo strany štátu systematicky riešiť problémy slovenského zdravotníctva. V prvom rade je podľa neho potrebné, aby bola čo najskôr podpísaná zmluva medzi VšZP a Nemocnicou Bory. Rovnako dôležité je podľa neho spustiť systémové opatrenia na podporu ambulantného sektora.

Najnovšie Články