Denná Tlač

Nemocnica Bory plánuje urgentný príjem, dopyt môže byť vyšší ako 40-tisíc návštev ročne

Nemocnica Bory plánuje urgentný príjem, dopyt môže byť vyšší ako 40-tisíc návštev ročne

Nemocnica Bory plánuje urgentný príjem spustiť do prevádzky v priebehu septembra. V tejto súvislosti chce v priebehu júna podať žiadosť na ministerstvo zdravotníctva o zaradenie do pevnej siete urgentných príjmov druhého typu.

Žiadať bude aj zazmluvnenie od všetkých troch poisťovní. Ako uviedol hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ, priepustnosť urgentného príjmu bola plánovaná na úrovni 40-tisíc návštev ročne, dopyt však môže byť ešte vyšší.

Od začiatku prevádzky ošetrila nová nemocnica podľa Kráľa vyše 8-tisíc pacientov. Z toho približne polovica bola poistencami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), s ktorou ako jedinou nemá nemocnica stále zmluvu, s výnimkou prvej skupiny ambulantnej starostlivosti a diagnostiky.

Štátna poisťovňa doteraz nezazmluvnila ani jedno lôžkové oddelenie, žiadnu zo špecializácií jednodňovej zdravotnej starostlivosti a ani jeden stacionár. „Máme potvrdené, že naše žiadosti sú kompletné a čakáme na konečné vyjadrenie,“ uviedol Kráľ.

Dodal, že nemocnica doteraz poskytla 589 vyšetrení poistencom VšZP v nezazmluvnených odbornostiach bezplatne. Pri akútnych onkologických diagnózach žiada v mene pacientov štátnu poisťovňu o výnimku, väčšinou so zápornou odpoveďou. „Tento stav je neudržateľný a musí sa čo najskôr zmeniť. Nechceme diskriminovať poistencov VšZP, ktorí zjavne nemajú lepšiu a dostupnejšiu alternatívu,“ zdôraznil generálny riaditeľ nemocnice Ľuboš Lopatka.

Nemocnica Bory má aktuálne 36 ambulancií a šesť diagnostických pracovísk v 33 odbornostiach. Zároveň spustila lôžkovú starostlivosť v 15 odbornostiach, pracovisko jednodňovej starostlivosti v siedmich špecializáciách a stacionár pre tri odbornosti.

Najnovšie Články