Denná Tlač

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb má nové katetrizačné pracovisko (video)

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb má nové katetrizačné pracovisko (video)

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) má nové katetrizačné pracovisko pre intervenčnú kardiológiu. Súčasťou pracoviska je nový RTG angiografický prístroj.

Cena prístrojov na novom pracovisku je takmer 1 milión eur bez DPH, ústav ich financoval z vlastných zdrojov.

„Dnes vidíme hmatateľný výsledok postupnej obnovy zastaranej prístrojovej techniky v nemocniciach a modernizáciu zdravotníckych zariadení. Konkrétne toto pracovisko prinesie pacientom kvalitnejšiu diagnostiku, a teda umožní pracovníkom ponúknuť ešte kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť pre pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami v rámci celého Slovenska,“ uviedol pri otvorení premiér Peter Pellegrini.

Ako povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, tento prístroj umožňuje zobrazenie srdcových štruktúr nielen pomocou RTG žiarenia, ale aj prostredníctvom ultrazvukového a optického zobrazenia. Prínosom je aj nižšia radiačná zátaž.

„Mám radosť, keď konkrétnymi krokmi poskytujeme pacientom možnosť na kvalitnejšiu liečbu a lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom lepšie podmienky na ich prácu,“ konštatovala Kalavská.

Národný ústav má aj 158 nových postelí pre pacientov.

„Nové postele umožnia pre pacientov komfortnejšiu liečbu či zotavovanie sa po náročných operačných zákrokoch. Nové, elektricky polohovateľné nemocničné lôžka a nočné stolíky budú využívať Oddelenia všeobecnej kardiológie, Oddelenie kardiológie a angiológie, Oddelenie cievnej chirurgie a Oddelenie kardiochirurgie, na štandardných aj nadštandardných izbách,“ povedal generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly.

Súčasťou NÚSCH bude aj nový pavilón Detského kardiocentra, ktorého výstavba je vo finálnej fáze. Architektonickým riešením a moderným prístrojovým vybavením sa podľa ministerky nové Detské kardiocentrum zaradí k najprogresívnejším zariadeniam tohto druhu v Európe.

„Národný ústav srdcových a cievnych chorôb sa zároveň stane unikátnym pracoviskom, na ktorom sa pod jednou strechou prepojí starostlivosť o pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami od narodenia až po dospelosť,“ informovala Kalavská.

Národný ústav rozšíri aj aktivity v rámci diagnostiky a liečby kardiovaskulárnych ochorení v novej budove Diagnostického centra. Súčasťou pracoviska budú aj tri moderné operačné RTG pracoviská pre diagnostiku a liečbu srdcových arytmií.

Najnovšie Články