Denná Tlač

Najčastejšie kožné ochorenia – akné, atopický ekzém a psoriáza

Najčastejšie kožné ochorenia – akné, atopický ekzém a psoriáza

Človek, ktorého trápi kožné ochorenie môže trpieť nielen bolestivými prejavmi choroby na pokožke, ale aj zlým apetítom, zmenami nálad, častou únavou, zníženou sústredenosťou, nespavosťou, podráždenosťou či úzkosťami.

Spúšťačmi kožných ochorení môže byť dedičnosť, rôzne poranenia kože, určité druhy potravín, nápojov, liekov, stres, odevy, pracie a čistiace prostriedky, znečistené životné prostredie a mnoho iných faktorov. Podľa prieskumov viditeľné kožné choroby často vplývajú na psychiku človeka horšie, než mnoho iných ochorení, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé.

V našich končinách medzi najrozšírenejšie kožné choroby patrí akné, atopický ekzém a psoriáza, ktorou trpí takmer päť percent obyvateľstva a postihuje všetky vekové kategórie. Hoci sa nejedná o infekčné ochorenie, psoriáza sa prejavuje veľmi nevzhľadnými zápalovými ložiskami na koži. Ložiská sa vyskytujú najmä na rukách, ramenách, lakťoch, kolenách a na hlave. Psoriáza je takmer tak časté ochorenie ako cukrovka a k jej zhoršovaniu prispieva množstvo faktorov. Akné je chronické ochorenie pokožky, pri ktorom sa upchávajú vývody vlasových vačkov a mazových žliaz, čo spôsobuje zápal. Hnisavé vyrážky sa najčastejšie vyskytujú na tvári a iných častiach tela počas puberty, keď sa kvôli hormonálnym zmenám zvyšuje produkcia kožného mazu. Výkyv hormónov však nenastáva v ľudskom organizme len počas dospievania, ale tiež v tehotenstve, v menopauze a v mnohých iných prípadoch.

Najúčinnejšou prevenciou pred kožnými a rôznymi inými civilizačnými chorobami je vo všeobecnosti správna výživa a zdravý životný štýl. A k zdravému životnému štýlu neodmysliteľne patrí šport. Aktívny pohyb je vždy dobrou investíciou do zdravia – podporuje imunitu, zlepšuje celkovú odolnosť organizmu a udržiava telo vo forme. Dodáva rovnováhu a psychickú pohodu. Každý kto športuje sa cíti nielen zdravšie, ale aj spokojnejšie a uvoľnenejšie. A aké zvoliť oblečenie, aby športovanie prinieslo radosť z pohybu? Dnešný odevný priemysel dokáže vyhovieť aj tým najnáročnejším športovcom. Pri výbere oblečenia je jedným z kľúčových faktorov bezpochyby materiál. Teplákovina, ktorá obsahuje bavlnu, polyester a elastan je vhodná nielen na športové tepláky, ale aj na tričká a mikyny. Rovnako uvážene však vyberajte aj športovú obuv, ktorá má byť správne tvarovaná, pružná a mäkká. Nohy má vhodne fixovať a telu poskytnúť stabilitu. Aj ponožky pánske i dámske voľte z priedušných materiálov, ktoré nohám zabezpečia pri športovaní nielen pohodlie, ale aj prostredie bez vlhkosti čo najdlhšie.

Informačný servis

Najnovšie Články