Denná Tlač

Na Slovensku žije takmer 400-tisíc ľudí závislých od alkoholu, výnimkou nie sú ani ženy

Na Slovensku žije takmer 400-tisíc ľudí závislých od alkoholu, výnimkou nie sú ani ženy

Na Slovensku žije takmer štyristotisíc ľudí závislých od alkoholu a tento počet stále narastá. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Agel SK Eva Peterová s tým, že až desať percent prípadov privezených na urgentný príjem tvoria deti pod vplyvom alkoholu.

Spoločnosť Agel SK o tom informovala pri príležitosti kampane Suchý februára, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o škodlivosti alkoholu na zdravie a životy ľudí.

Vedúca sestra urgentného príjmu Nemocnice Agel Levice Magdaléna Leváková uviedla, že so stavmi v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu sa stretávajú denne, pričom ide o všetky vekové kategórie. Najčastejšie sú to ľudia v produktívnom veku a seniori a výnimkou nie sú ani ženy.

„Evidujeme veľa prípadov, kedy si seniori v dôsledku omámenia alkoholom privodili aj traumatické zranenia ako sú zlomeniny, otvorené zlomeniny, tržné rany a intoxikáciu,“ doplnila sestra.

Suchý február sa zameriava na osvetu aj medzi maloletými. Primárka pediatricko-neonatologického oddelenia Nemocnice Agel Levice Kristína Apostolov spresnila, že sa v priebehu celého roka stretávajú aj s prípadmi opitých detí.

„Ročne tvoria až okolo desať percent všetkých privezených prípadov. Deti sú často nájdené vonku v stave opitosti náhodnými okoloidúcimi ako ležia alebo spia, čoho následkom je často aj podchladenie,“ priblížila primárka a doplnila, že v súčasnosti veková hranica privezených detí sa pohybuje od osem do 19 rokov, pričom ak ide o pohlavie, je to vyrovnané. „Veľa detí siaha po alkohole aj z dôvodu psychických ťažkostí, nárast takých prípadov zaznamenávame od pandémie covidu,“ uviedla primárka.

Ako spoločnosť Agel SK ďalej uviedla, výzva na mesiac bez alkoholu počas Suchého februára je príležitosťou vytvoriť si v tomto smere udržateľné návyky.

„Očakáva sa, že tento vedomý prístup k alkoholu môže mať trvalý vplyv na naše správanie aj po skončení tohto mesiaca. Iniciatíva podporuje zdravý životný štýl a vytvára priestor na diskusiu o dôležitosti zodpovedného prístupu k alkoholu v každodennom živote,“ uzavrela spoločnosť.

Najnovšie Články