Denná Tlač

Na Slovensku chýbajú vakcíny proti chrípke

Na Slovensku chýbajú vakcíny proti chrípke

Chrípková sezóna odštartovala, zaočkujte sa! Vyzývajú na to médiá, všeobecní lekári aj epidemiológovia. Poisťovne každému preplatia vakcínu.

Akurát vakcín nieto. Upozornili nás na to z mesta Rožňava, ďalšie hlasy sa ozývajú aj z ostatných kútov Slovenska. V lekárňach len krčia plecami. Nemajú.

Na Slovensko sú registrované pre túto sezónu dve vakcíny proti chrípke.

Vakcína Vaxigrip Tetra, ktorú vyrába spoločnosť Sanofi Pasteur zatiaľ dovezená nebola. „Dovoz nám zatiaľ nebol hlásený, očakáva sa v priebehu októbra,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemiková.

So žiadosťou o reakciu sme oslovili spoločnosť Sanofi.

Momentálne sa dováža vakcína Influvac Tetra, ktorú vyrába Abbott Biologicals. „Výpadok v dodávkach [tejto vakcíny] hlásený nie je. Do dnešného dňa bol hlásený dovoz 80 071 balení  a v najbližších týždňoch majú byť dovezené aj ďalšie balenia,“ dodala Jurkemiková.

Nedostatok vakcín potvrdzuje aj Slovenská lekárnická komora (SLeK). Odmieta však, že by za situáciu boli zodpovední lekárnici.

„Výroba a distribúcia očkovacích látok proti chrípke je náročný proces plánovaný mesiace pred samotnou sezónou,“ vysvetľuje komora.

Lekárne objednávajú vakcíny už v jarných mesiacoch, pričom nevedia, aká bude situácia na jeseň.

Zaočkovanosť slovenskej populácie je pritom dlhodobo pod európskym a svetovým priemerom. „Pri objednávaní vakcín každá lekáreň vychádza z vlastných skúseností z predchádzajúcich rokov. Bohužiaľ, musíme konštatovať, že väčšina kolegov má skúsenosti s klesajúcim záujmom a nedostatočnou osvetou o potrebe očkovania proti chrípke,“ uvádza SLeK.

Potvrdzujú to štatistiky – za posledné roky zaočkovanosť proti chrípke nepresiahla 5 %.

Zároveň v tomto roku do poslednej chvíle nebolo podľa SLeK zrejmé, komu a v akej výške budú vakcíny hradené. Aj v indikovaných skupinách rizikových pacientov sú dostupné vakcíny v kategorizačnom zozname uvedené s päťeurovým doplatkom.

Až koncom septembra poisťovne zverejnili výnimky platné od 1. októbra, podľa ktorých je očkovanie plne hradené.

„Podľa informácií viacerých kolegov tiež v tomto roku nebola možnosť v predstihu objednať dostatočné množstvo vakcín ponúknutá mnohým lekárňam, čo taktiež mohlo prispieť k aktuálnemu nedostatku,“ nazdáva sa SLeK.

Komora trvá na tom, že lekárnici objednali toľko vakcín, koľko považovali za potrebné na základe skúseností z predchádzajúcich rokov.

„To, že takéto množstvo nepokrýva zvýšené požiadavky v niektorých regiónoch, je dôsledkom dlhodobej ignorancie potreby očkovania, narastajúcej sile antivakcinačných kampaní a nedostatočnej osvety,“ uvádza komora.

Na zlepšení tejto situácie sa Slovenská lekárnická komora bude ochotne podieľať. Nevylučuje ani, že by sa aj na Slovensku zaviedlo očkovanie priamo vo verejných lekárňach. V mnohých krajinách je to samozrejmosťou, keďže lekárne sú najdostupnejšie zdravotnícke zariadenia, uzatvára SLeK.

Najnovšie Články